A A+ A++

Masaż najczęściej kojarzy się z relaksem. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że w terapii pełni rolę nie tylko relaksacyjną, ale i oddziałującą na leczenie rozmaitych schorzeń. O to, czym jest masaż leczniczy i jakie przynosi korzyści pacjentowi, pytamy w Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.

Czym w znaczeniu terapeutycznym jest masaż i na co, tak naprawdę, działa?

– To jeden z zabiegów fizjoterapeutycznych, którym oddziałujemy na tkanki, które ulegające sprężystemu odkształceniu. Działa on m.in. przeciwbólowo, relaksująco czy pobudzająco. To, co chcemy osiągnąć, uzyskujemy, wykonując odpowiednie techniki na skórze, mięśniach, stawach – manualnie lub mechanicznie. Masaż oddziałuje na cały organizm, nie tylko na same mięśnie, ale i na stawy, aparat więzadłowy,  układy chłonny, krwionośny, oddechowy oraz tkankę skórną. Krótko mówiąc – pozwala utrzymać organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.

Jakie rodzaje masażu są najczęściej wykorzystywane w terapii?

– Głównie wykonywane są masaże klasyczne lecznicze, które w zależności od danej jednostki chorobowej i celu, jaki chcemy osiągnąć, przeprowadzane są w odpowiednim tempie i z właściwą siłą.

Co one dają?

– Dzięki odpowiednim technikom rozluźniamy i pobudzamy tkanki. Masaż działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i profilaktycznie, zapobiega napięciom spowodowanym np. wymuszonymi pozycjami w pracy czy stresem. Często w masażu lubię wykorzystywać techniki z terapii mięśniowo-powięziowej punktów spustowych.

Często słyszy się też o drenażu. O co w nim chodzi?

– Drenaż limfatyczny jest wykonywany przy obrzękach limfatycznych, które mogą mieć różne przyczyny, jak choćby przebyte operacje czy mastektomia. Cel drenażu to przepchanie nagromadzonej limfy – od ciała do części dystalnych kończyny z uwzględnieniem i dokładnym opracowaniem węzłów chłonnych.

Z jakimi problemami, przy których pomocny okazuje się masaż, najczęściej mierzą się pacjenci udający się do Centrum Rehabilitacji?

– Mamy pacjentów po udarach, ze schorzeniami reumatycznymi, po operacjach, albo przed nimi – wówczas rehabilitacja pełni funkcję przygotowawczą do zabiegu. Naszym priorytetem jest ustalenie celu masażu. Niebagatelny wpływ na jego wykonanie ma komfort psychiczny pacjenta i jego motywacja, o które również dbamy. U pacjentów, u których trzeba rozluźnić układ mięśniowy, dobrze działa dodanie do masażu leczniczego elementów z terapii punktami spustowymi.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do masażu?

– Owszem. Można do nich zaliczyć chociażby choroby nowotworowe, stany zapalne w zaostrzonym stadium i wczesne etapy po operacjach, niewydolność krążeniowo-oddechową, zaawansowaną miażdżycę, żylaki, zakrzepicę żył, ale także gorączkę czy zmiany skórne.

Dlaczego masaż jest tak ważną częścią rehabilitacji?

– Dzięki niemu wpływamy pozytywnie nie tylko na tkanki skórne, układ mięśniowo-szkieletowy, więzadła czy stawy, ale także na układ krwionośny i nerwowy. Dzięki wywołanemu poprzez masaż przyspieszonemu krążeniu krwi przyspieszamy przemianę materii i usuwanie zaległych toksyn z organizmu. Zmniejszamy też napięcie mięśniowe, likwidujemy zrosty powstałe w wyniku blizn czy poprawiamy zakres ruchomości w stawach.

O czym powinien pamiętać pacjent przygotowujący się do masażu?

– Że sam masaż nie wystarczy, by zmniejszyć ból, zlikwidować przykurcze i ograniczenia ruchomości. Na sukces składa się cały szereg zabiegów fizjoterapeutycznych. Dużo zależy również od tego, czy pacjent będzie się stosował do zaleceń fizjoterapeuty.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy mogą korzystać z nowej drogi
Następny artykułMedalistka olimpijska z Paryża sportowym ambasadorem Świętokrzyskiego