A A+ A++

Nagrodę odebrała siostra skazanej, Tacciana Chomicz, zdj.: pace.coe.int

Jest ona przyznawana przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE). W uzasadnieniu podkreślono, że Maryja Kalesnikawa stała się jedną z trzech kobiet-symboli białoruskiej opozycji i walki Białorusinów o wolności obywatelskie i polityczne.

Odbierając nagrodę, siostra polityk Tacciana Chomicz podkreśliła, że Maryja Kalesnikawa chce dedykować nagrodę wszystkim, którzy walczą na Białorusi o swoje prawa.

– Ta nagroda to znak solidarności całego świata demokratycznego z Białorusinami. To znak dla nas, że społeczność międzynarodowa wspiera nas i jesteśmy na dobrej drodze – zaznaczyła.

Białoruscy bohaterowie i męczennicy: 10 najsurowszych wyroków w sprawach politycznych

Przewodniczący PACE, Rik Daems podkreślił zasługi opozycjonistki.

– W walce z reżimem, który wybrał siłę i brutalność przeciwko pokojowym i zgodnym z prawem protestom, pani Kalesnikawa pokazała, że jest gotowa zaryzykować własne bezpieczeństwo dla sprawy większej niż ona. Pokazała prawdziwą odwagę – zaznaczył.

Maryja Kalesnikawa to druga obywatelka Białorusi, która otrzymała tę nagrodę. Poprzednim był obrońca praw człowieka, założyciel i prezes Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Aleś Bialacki.

W tym roku do nagrody byli nominowani także Reporterzy bez Granic (RSF) oraz obrońca praw człowieka z Burundi Germain Rukuki.

Nagroda przewiduje premię w wysokości 60 tysięcy euro.

Cytowała białoruskiego pisarza, mówiła o moralności i sumieniu. Ostatnie słowa Kalesnikawej przed sądem

Maryja Kalesnikawa będąca z zawodu muzykiem, zarządzała sztabem wyborczym niedoszłego kandydata w wyborach prezydenckich Wiktara Babaryki, a po jego zatrzymaniu dołączyła do zespołu Swiatłany Cichanouskiej. Została aresztowana 7 września 2020 roku, a 8 września próbowano przymusowo deportować ją na Ukrainę. Podarła jednak swój paszport i nie pozwoliła się wywieść z Białorusi. Trafiła na długie miesiące aresztu i dostała wyrok 11 lat więzienia. Uznano ją winną udziału w zmowie w celu niekonstytucyjnego przejęcia władzy (art. 357.1 Kodeksu Karnego Białorusi), utworzenia i kierowania ugrupowaniem ekstremistycznym (art. 361-1.1 KK) oraz wzywania do działań zagrażających bezpieczeństwu państwowemu (361.3 KK). Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami.

АА/pp belsat.eu wg inf.wł i PACE

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewolucyjna koncepcja US Army. Chcą zasilać instalacje lądowe energią z orbity
Następny artykułJak wybrać agencję marketingową?