Jak będzie wyglądać odbudowa gospodarki po pandemii? To jeden z głównych tematów wczorajszej sesji Europejskiego Komitetu Regionów, w której wziął udział marszałek Marek Woźniak.
– My, regiony, chcemy być pełnoprawnym współuczestnikiem tworzenia krajowych planów odbudowy – mówił marszałek. – Rządy chcą mieć główny wpływ na to, jak środki finansowe na rzecz odbudowy zostaną wydatkowane. Należy wykorzystać instrumenty prawne, które już mamy, w tym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 17 grudnia 2013, które zobowiązuje do wykorzystania zasady wielopoziomowego zarządzania i partnerstwa w przypadku tworzenia programów z udziałem funduszy unijnych. Regiony muszą mieć pełny udział w odbudowie, aby móc reagować na skutki pandemii, która dotknęła gospodarkę, życie społeczne i opiekę zdrowotną na poziomie, który nam podlega.
Szefowie 27 delegacji krajowych pod wodzą Apostolosa Tzizikostasa, przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów, dyskutowali m.in. na temat pandemii i odbudowy Europy, wdrażania budżetu UE na szczeblu lokalnym i regionalnym, zielonego ładu, klimatu, zrównoważonego rozwoju oraz demokracji.
Elementem sesji plenarnej była debata z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej, który przypomniał członkom KR, że wcześniej był burmistrzem belgijskiego Wavre, dzięki czemu doskonale rozumie specyfikę samorządu.
– Jest to poziom administracji najbliższy ludziom, władze lokalne i regionalne są pragmatyczne, działają wspólnie z obywatelami i wiedzą jak ich przekonać do działania – mówił. – Z tego względu powinny być bardziej zaangażowane w krajowe plany odbudowy, zwłaszcza że wdrażają ponad 30% inwestycji publicznych. Są więc tu kluczem do sukcesu.
Charles Michel zadeklarował również, że będzie wspierał większe zaangażowanie samorządu w plan odbudowy dla Europy. Jego zdaniem wsparcie władz lokalnych i regionalnych jest konieczne, ponieważ mają one niezwykle istotną rolę do odegrania w dystrybucji środków. Bez nich szybka odbudowa nie będzie możliwa.
Gościem sesji plenarnej był także Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom. W debacie poruszono temat reformy polityki handlowej UE i tego, w jaki sposób może ona pomóc w odbudowie gospodarczej Unii. Kadri Simson, europejska komisarz ds. energii, dyskutowała z samorządowcami na temat zielonego ładu i jego roli w odbudowie gospodarczej.
Podczas tej sesji Europejski Komitet Regionów, wraz z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk, ogłosił, w obecności komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson, utworzenie
Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza, zamordowanego w 2019 roku.
Nagroda uhonoruje tych, którzy walczą o wolność i solidarność, a także przeciwko nietolerancji, opresji i ksenofobii.
– Nagroda im. Pawła Adamowicza przypomni nam – Europejczykom – że pokój i dobrobyt zależą od współpracy, a współpraca wymaga wzajemnego zaufania i szacunku, a szacunek jest możliwy tylko wtedy, gdy wszyscy są traktowani na równi i z godnością – mówiła podczas posiedzenia Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz wdowa po prezydencie.
Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS