Marsz Różowej Wstążki przeszedł ulicami Częstochowy
Na Starym Rynku powstało Miasteczko Profilaktyczne. Można było nauczyć się tutaj samobadania, porozmawiać z lekarzami, a także specjalistami w opiece nad osobami chorującymi onkologicznie.
Maria Lipińska: To pięć minut, które poświęcamy na badanie profilaktyczne, może uratować nam życie, więc musimy w sobie wyrobić nawyk samobadania piersi. Jest to dość proste badanie. Wykonujemy je raz w miesiącu, najlepiej pod prysznicem, w dobrze oświetlonym miejscu. Jeżeli wcześniej zostanie wykryty nowotwór, to wszystko się da zrobić i jest to w 100 % wyleczalne. Natomiast im dłużej będziemy zwlekali z wizytą u lekarza, im dłużej będziemy zwlekali z wykonaniem badania mammografii, z badaniem USG, tym ten guzek będzie na pewno coraz większy.
– mówi Maria Lipińska, pielęgniarka z oddziału onkologii w szpitalu na Parkitce. Radami dzielą się na co dzień częstochowskie Amazonki, kobiety które przeszły walkę z chorobą:
Małgorzata Frymus: I chłopcy, i dziewczyny, młodzież jest wspaniała. Młodzież jest bardzo otwarta na takie rzeczy. Jest problem ze starszymi paniami, bo jak coś chcemy, to mówią: „mnie to nie dotyczy”, „ja się boję”, wręcz „ja się brzydzę”. I my, młodzież namawiamy do tego, żeby wnuczka, wnuczek babcię zmobilizuje do jakiegoś badania. I jeżeli nawet pomożemy z tych iluś tam osób jednej, to już jakaś satysfakcja zostaje
– mówi Małgorzata Frymus z Częstochowskich Amazonek. Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki po raz kolejny zorganizowało Marsz Różowej Wstążki, promujący profilaktykę chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi. Uczestniczyły w nim między innymi uczennice częstochowskich szkół średnich:
Julia: Żeby przede wszystkim uświadomić młodym oraz starszym kobietom, jakie ważne jest samobadanie się i bardziej rozwinąć ten temat, tego jakie to jest ważne, jakie to choroby są ciężkie u kobiet, jak również i u mężczyzn.
Kinga: Ponieważ mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi i ważna jest profilaktyka, żeby zapobiegać wcześniej takim sytuacjom niepożądanym.
Julia i Kinga z częstochowskiego Ekonomika potwierdzają, że wiedzą starają się dzielić i rozpowszechniają potrzebę profilaktyki wśród bliskich.
Zdjęcia z tego wydarzenia zobaczycie na Facebookowym profilu Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS