A A+ A++

Marsz Równości powraca na ulice naszego miasta! Już w tę sobotę, 1 czerwca, odbędzie się VI edycja tego wydarzenia pod hasłem “Moja Era”. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który obejmuje nie tylko sam marsz, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, które potrwają przez cały tydzień.

  1. Marsz Równości wyruszy o godz. 13:00 sprzed Teatru im. Jana Kochanowskiego.
  2. Odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, w tym warsztaty, pokazy filmów i koncerty.
  3. Marsz odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta miasta.
  4. W miasteczku marszowym będzie można wykonać darmowe badania w kierunku HIV.

Już od godz. 11:00 przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego powstanie tzw. miasteczko marszowe, gdzie uczestnicy będą mogli przygotować się do przemarszu. Maja Kopeć, koordynatorka wydarzenia, zachęca: “Będziemy szykować się do przemarszu pośród stoisk z tęczowymi gadżetami, malowaniem twarzy czy fotobudką.” Nie zabraknie także namiotu, w którym każdy będzie mógł wykonać darmowe badania w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, o czym informuje Mikołaj Dzięciołowski z zarządu Tęczowego Opola.

Uczestnicy marszu będą manifestować swoje postulaty dotyczące wprowadzenia skutecznej ochrony osób LGBT+ w kodeksie karnym, legalizacji małżeństw i związków partnerskich dla par tej samej płci oraz ułatwień w procesie potwierdzenia płci dla osób transpłciowych.

Organizatorzy, reprezentowani przez rzecznika Tęczowego Opola, Macieja Kruszkę, podkreślają, że Marsz Równości to coroczne święto i ukoronowanie ich działań. “Nasza codzienna praca skupia się na tworzeniu społeczności i celebrowaniu tęczowej wspólnoty”— mówi Maciej Kruszka.

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta miasta, a także marszałka Andrzeja Buły, wojewody Moniki Jurek oraz minister ds. równości Katarzyny Kotuli. “Marsz odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta miasta. Korzystamy z tej okazji, aby przekazać osobom ze społeczności LGBT+, że okazujemy im szacunek, który należy się wszystkim osobom, niezależnie od tego kim są, czy kogo kochają”— wyjaśnia Dorota Piechowicz-Witoń, pełnomocnik ds. równego traktowania.

Na trasie marszu znajdą się ulice: Ozimska, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, rondo Alfonsa Zgrzebnioka, Oleska, Bohaterów Monte Cassino, Katowicka, Tadeusza Kościuszki, Władysława Reymonta, Ozimska oraz plac Jana Pawła II. Marsz wyruszy o godzinie 13:00 sprzed Teatru im. Jana Kochanowskiego i tam też się zakończy.

Wydarzenia towarzyszące marszowi rozpoczęły się już 27 maja i potrwają do 2 czerwca. Program obejmuje warsztaty z samobadania piersi i jąder, pokaz filmu “Powoli” w reżyserii Mariji Kavtaradze organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta, oraz koncert Ani Cringe i Queerowe Tele-Disco w klubokawiarni OPO. “Wyjątkowa współpraca zawiązała się z klubokawiarnią OPO, gdzie dzień przed marszem organizujemy koncert Ani Cringe i Queerowe Tele-Disco. Wieczorem po marszu odbędzie się tutaj również after party”— mówi Sandra Mazur z zarządu Tęczowego Opola.

Kuba Piaskowski z Tęczowego Opola zaprasza na koncert muzyki postmodernistycznej. “Zapraszam na krótki koncert muzyki postmodernistycznej w moim wykonaniu, który będzie dobrym początkiem do dyskusji o widoczności osób queerowych w kulturze i o dostępności kultury. Wykonam dwa utwory z kanonu muzyki nowej na saksofonie”.

Nie zabraknie także wspólnego robienia transparentów na marsz, co stało się już tradycją. Michał Mazur, organizator wydarzenia, podkreśla: “Zapewniamy wszystkie, niezbędne materiały i przez kilka godzin w przyjaznej atmosferze oddajemy się pracy kreatywnej, której efekty można zobaczyć podczas sobotniego marszu”.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w Marszu Równości i wydarzeniach towarzyszących. To wyjątkowa okazja, aby pokazać swoje wsparcie dla społeczności LGBT+ i wspólnie celebrować różnorodność.

Według informacji z: Urząd Miasta w Opolu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie w sprawie projektu budowy nowego śladu DW 634 – formularz kontaktowy
Następny artykułBurmistrzowie trzech warszawskich dzielnic wybrani. Dlaczego w pozostałych jeszcze nie?