A A+ A++

Dane IdoSell pokazują, że w 2023 r. nastąpił wzrost liczby sprzedawców, którzy zdecydowali się na wyjście z ofertą na kolejne rynki Europy i świata o 25% w stosunku do roku poprzedniego.1 Cross-border to zatem duża szansa na zrozumienie i wykorzystanie różnorodności globalnych rynków. Według danych raportu CBRE z grudnia 2023 r. polski rynek odpowiada za ponad 46% zakupów online w regionie CEE (Europa Środkowo-Wschodnia) oraz SEE (Europa Południowo-Wschodnia).2

Specyfika marketingowa różni się na różnych rynkach

Niemcy to jeden z kluczowych rynków dla polskich sprzedawców. Według danych z raportu “Cross-border z Polski”, Niemcy stanowią aż 72% wszystkich zamówień zrealizowanych przez polskie sklepy w ramach sprzedaży międzynarodowej. Sukces na tym rynku nie polega jedynie na tłumaczeniu polskich reklam na niemiecki. Klienci z Niemiec mają bardzo wysokie oczekiwania co do jakości usług w zakresie obsługi klienta czy dostarczania produktów. Dlatego istotne jest stosowanie precyzyjnych narzędzi marketingowych.

Niemcy to kraj, w którym dominują takie platformy, jak Google AdsBing Ads oraz kampanie na platformach społecznościowych, takich jak Meta Ads. Co ciekawe, rośnie popularność TikToka, który na początku 2024 roku docierał do 34% dorosłych Niemców. Pinterest, używany przez 25,8% niemieckiej populacji, również zaczyna być ważnym kanałem komunikacji .

Wchodząc na czeski rynek, polscy sprzedawcy muszą pamiętać, że preferencje konsumentów w tym kraju różnią się od zachodnich. W Czechach popularność zyskują lokalne platformy reklamowe, takie jak Sklik Ads oraz porównywarki cenowe typu Heureka. Dla niektórych branż kluczowe są także specjalistyczne platformy, jak glami.cz (moda) i favi.cz (meble) . Klienci czescy są bardziej wrażliwi na cenę i promocje, dlatego dobrze przemyślane kampanie rabatowe mogą znacząco zwiększyć sprzedaż.

Jednym z najczęściej wybieranych kanałów promocji w Czechach jest Google Ads, ale to Meta Ads i lokalne narzędzia marketingowe, jak Heureka, odgrywają kluczową rolę w docieraniu do konsumentów. Aby skutecznie dotrzeć do czeskich klientów, warto także inwestować w SEO oraz dbać o widoczność na lokalnych platformach zakupowych.

Omnichannel jako klucz do sukcesu

Kluczem do efektywnej sprzedaży na rynkach zagranicznych jest dopasowanie strategii marketingowej do specyfiki lokalnych kanałów komunikacji. Jak pokazuje raport, poszczególne kraje wyraźnie różnią się w zakresie preferencji dotyczących platform reklamowych, jak i skutecznych metod komunikacji. Działania cross-channel, czyli łączenie różnych form komunikacji, takich jak reklamy w wyszukiwarkach, platformach społecznościowych oraz e-commerce, pozwala na zwiększenie zasięgu i skuteczności kampanii.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w marketingu

Nowoczesne technologie, takie jak automatyzacja procesów marketingowych i sztuczna inteligencja (AI), odgrywają coraz większą rolę w zwiększaniu efektywności działań marketingowych.

– Dzięki zaawansowanym algorytmom AI, kampanie reklamowe mogą być optymalizowane w czasie rzeczywistym, a narzędzia takie jak IdoSell oferują automatyczne rekomendacje produktów, co przyspiesza rozwój sprzedaży cross-border. Przykładem może być narzędzie Searching Pro, które umożliwia inteligentne wyszukiwanie produktów, dostosowując wyniki do preferencji użytkowników. Dzięki temu kampanie stają się bardziej trafne, a konwersja rośnie – komentuje Michał Dmitrowicz, Szef Marketingu IdoSell.

Znaczenie SEO w cross-border

Pozycjonowanie stron (SEO) to kolejny ważny element strategii marketingowej w handlu międzynarodowym. Dobrze zoptymalizowane opisy produktów nie tylko zwiększają widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania, ale także pomagają budować zaufanie do marki wśród lokalnych konsumentów. Kluczowe jest dopasowanie treści do lokalnych preferencji językowych i kulturowych. Jak pokazują dane, rynki czeski, słowacki i rumuński coraz częściej wybierają lokalne platformy zakupowe, a dobrze przemyślane SEO może znacznie zwiększyć atrakcyjność oferty .

Podsumowanie

Każdy rynek ma swoje unikalne cechy, które muszą być uwzględnione w strategii marketingowej. Niemcy i Czechy różnią się pod względem preferencji zakupowych, ulubionych kanałów komunikacji i oczekiwań konsumentów. Jednak nie tylko te kraje mają swoją specyfikę, różną od polskiej. Za każdym razem należy ją uważnie dopasować do odbiorców i ich preferencji. Aby osiągnąć sukces w sprzedaży międzynarodowej, kluczowe jest dostosowanie kampanii do lokalnych realiów. Dobrze dobrane kanały marketingowe, pozycjonowanie oraz narzędzia automatyzacji mogą znacząco przyspieszyć rozwój cross-border. Najłatwiej zrobić to za pomocą zintegrowanego narzędzia, które ma wiedzę o specyfice każdego z rynków, na który planujemy wejść.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObwieszczenie Burmistrza Miasta Szczytno z dnia 3 października 2024 r. o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego Gminy Miejskiej Szczytno
Następny artykułAssange przed Parlamentem Europejskim obnaża CIA