A A+ A++

Pasta do zębów dla słonia, lampa lawa, żelki i giga bańka z suchym lodem. To tylko część z niezwykłych rzeczy, które powstawały na oczach dzieci podczas warsztatów „Magia światła” prowadzonych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowała dla dzieci wyjątkowe lekcje chemii. Uczyły się chętnie i to z wielkim zaciekawieniem, a wszystko dzięki naukowcom z Sieci Badawczej Łukasiewicz, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”.

W świat chemii wprowadzały dzieci niezwykłe postacie, bez ich wynalazków nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej: Maria Skłodowska-Curie i Ignacy Łukasiewicz. W ich role wcielili się badacze, który realizują projekt „Magia świata Łukasiewicza” w ramach działalności instytutowej. Projekt dofinansowany z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jesteśmy grupą popularyzatorów nauki i kochamy chemię. Dzieci najlepiej uczą się przez praktykę, doświadczanie, kiedy mogą czegoś dotknąć, poczuć i wykonać same. Dzisiaj w szkole w trakcie realizacji programu nauczania nie ma czasu na takie doświadczenia, dlatego z pomocą przychodzimy my, entuzjaści chemii. Zarażamy naszą pasją z nadzieją, że ktoś z nich w przyszłości zostanie chemikiem – mówi Katarzyna Hałambiec, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, która podczas warsztatów wcieliła się w postać Marii Skłodowskiej-Curie.

Dzieci z dużą radością i zainteresowaniem chciały uczestniczyć w takich warsztatach. Mamy niedosyt, że w warsztatach może uczestniczyć tylko setka dzieci. Postanowiliśmy, że będą w nich uczestniczyć wszystkie klasy pierwsze i wybrane dzieci przez wychowawców z klas drugich i trzecich. Warsztaty trwały dwa dni. Dzieci z dużą dozą zainteresowania potrafiły ze szczegółami opowiadać, co działo się na warsztatach, dla nich to wszystko było magiczne. Nauka poprzez zabawę jest najlepszą formą rozwoju zainteresowań dzieci – mówi Małgorzata Siemańczuk, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSasin pyta spółki skarbu państwa, czy chcą pomóc w odbudowie Ukrainy
Następny artykułW czasie prawosławnej Wielkanocy może dojść do rosyjskiej prowokacji. „Maksymalna ostrożność”