A A+ A++

13 października br. Maria Liana – Pasińska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach dołączyła do grona Profesorów Oświaty. W tym dniu w  Pałacu Ujazdowskim w Warszawie odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z jubileuszem 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej.

Tytuł Profesora Oświaty przyznawany jest nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Tytuł honorowy Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji i Nauki na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty.
Ten zaszczytny tytuł jest jednocześnie najwyższym stopniem awansu zawodowego, a Maria Liana-Pasińska jest pierwszą nauczycielką z powiatu gorlickiego, która go otrzymała.

Podczas LIII sesji Rady Powiatu Gorlickiego, która odbyła się dniu 26.10.2023 r. starosta Maria Gubała wręczyła Marii Lianie-Pasińskiej „Nagrodę Starosty”, przyznaną na wniosek Zarządu Powiatu.

– Z niezwykłą radością i dumą przyjęliśmy wiadomość o nadaniu Pani zaszczytnego tytułu Profesora Oświaty – mówiła podczas wystąpienia starota. – To dowód uznania dla Pani wieloletniej pracy, wiedzy i kompetencji oraz wpływu na rozwijanie potencjału uczniów. Jest Pani autorytetem, inspiracją i wzorem dla innych nauczycieli oraz dla wszystkich tych, których miała Pani przyjemność nauczać – podkreśliła.

Gratulacje w imieniu Rady Powiatu Gorlickiego złożył Przewodniczący Witold Kochan

– Z całego serca gratulujemy tego wyjątkowego osiągnięcia. To zaszczyt nie tylko dla Pani, ale także dla całego środowiska edukacyjnego powiatu gorlickiego. Pani pasje, poświęcenie i zaangażowanie w kształcenie młodych umysłów zasługują na najwyższe uznanie. – kontynuował. – Dzięki Pani, edukacja staje się nie tylko procesem zdobywania wiedzy, ale także pasją i przygodą. Daje Pani uczniom nie tylko narzędzia do nauki, ale także ofiarowuje im wiarę w siebie i swoje możliwości.

Pani Maria Liana – Pasińska pracuje w zawodzie nauczyciela niespełna 40 lat, ucząc przede wszystkim historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii i elementów prawa, do których napisała autorski program.
Zanim została nauczycielem, marzyła, by zostać prawnikiem. Jednak rodzina była temu przeciwna, argumentując to w ten sposób: „nie chodź na prawo, bo będziesz skazywała niewinnych ludzi i sama będziesz miała problemy”. Były to czasy, kiedy nie można było otwarcie o wszystkim mówić. Wybrała więc kierunek nauczycielski.

Rozpoczęła studia archiwistyczne, ale po trzech latach zorientowała się, że nie jest to zawód dla niej. W swojej pracy chciała mieć kontakt z ludźmi, a nie siedzieć zamknięta w czterech ścianach z papierami.
Zaczęła studiować historię pedagogiczną, jednak rodzice postawili warunek dokończenia archiwistyki. Tę, oraz historię studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, natomiast geografię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny).

Mówiąc o swoich szkolnych latach z perspektywy czasu, twierdzi, że szkoła zawsze była, jest i będzie ostoją… „Miałam to szczęście, że uczyli mnie świetni pedagodzy. To była stara, przedwojenna kadra ludzi, która starała się przekazać pewne wartości, takie jak godność, możliwość swobodnego wypowiadania się i manifestowania swoich poglądów, przekonań. Uczono nas, co to znaczy „mieć honor”, jak się zachować publicznie, jak się wypowiadać, szanować starszych ludzi. Te wartości zawsze obowiązywały, bo jesteśmy i byliśmy narodem tolerancyjnym, u nas zawsze mieszkali ludzie różnych narodowości, schronienie otrzymywali Żydzi oraz wyznawcy innych religii i kultur. Nie można więc mówić, że byliśmy narodem niecywilizowanym”.

Maria Liana – Pasińska była mocno zaangażowana w organizację wymiany młodzieży z terenu powiatu gorlickiego i innych krajów. Wszystko zaczęło się od jej fascynacji procesem przystąpienia Polski do jednoczącej się Europy. Wówczas w latach dziewięćdziesiątych szkoliła nauczycieli o Unii Europejskiej. Była współzałożycielką Małopolskiego Forum Edukacji Europejskiej w Krakowie, uczestniczyła w różnego rodzaju szkoleniach i aktywnie działała na rzecz integracji Polski z Unią Europejską. Na ziemi gorlickiej organizowała spotkania i happeningi, aktywnie uczestnicząc w wymianach z Norwegią, Austrią, Cyprem, Grecją, Portugalią, Niemcami, Rumunią, Francją i Słowacją.

W tekście wykorzystano fragmenty wywiadu „Poznaj Kolegę / Nauczyciela #54: pani Maria Liana-Pasińska”

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy przedsiębiorca zapłaci podatek od sprzedaży samochodu poleasingowego?
Następny artykułJakie funkcje powinny spełniać centra przesiadkowe w Bytomiu?