A A+ A++

– Projekt [ustawy o podziale Mazowsza] jest gotowy. Czekamy na to, kiedy będzie można przeprowadzić bezpiecznie wybory. Głównym powodem [opóźnienia] jest po prostu COVID – powiedział niedawno w programie „W sedno sprawy” w Radiu Plus Marek Suski, radomski poseł Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzialny za przygotowanie ustawy o podziale Mazowsza.

Temat podziału Mazowsza Prawo i Sprawiedliwość odgrzewa od kilku lat. Od pięciu lat ma pełnię władzy, ale zapowiedź podziału województwa – wygłaszana kilkakrotnie także przez samego Jarosława Kaczyńskiego – dotąd nie została zrealizowana. Enuncjacje o podziale województwa zintensyfikowały się latem. Posłowie PiS odgrażali się, że nowe województwa powstaną już jesienią.

– Chciałbym powiedzieć, że już w najbliższych dniach. Projekt został na chwilę odłożony, aż odzyskamy równowagę w rządzie – mówił we wrześniu radomski poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

Jeszcze w październiku Krzysztof Sobolewski, poseł PiS i szef komitetu wykonawczego PiS, zapowiedział, że ustawa o podziale Mazowsza wpłynie do Sejmu „najdalej w listopadzie”. Radomski poseł PiS Radosław Fogiel przekonywał we wrześniu, że „optymalne” byłoby wejście w życie podziału od stycznia 2020 r. – Ze względu na to, że wiąże się to z podziałem środków unijnych – mówił. Pominął milczeniem kwestię, że rozdział funduszy unijnych rozwiązał już tzw. podział statystyczny obowiązujący od stycznia 2018 r.

Ustawy nie ma do dziś.

Suski: Żeby podzielić Mazowsze, trzeba przeprowadzić wybory do dwóch sejmików

– Żeby dokonać podziału Mazowsza trzeba przeprowadzić wybory do dwóch nowych sejmików. Proszę sobie wyobrazić, jak przeprowadzić wybory przy takim natężeniu COVID-u. W tej chwili to niewykonalne. Czekamy na złagodzenie pandemii. Liczymy, że pomoże szczepionka – mówił Suski.

– Czyli co, wybory na wiosnę? – zapytał dziennikarz Radia Plus.

– No, wydaje mi się, że najwcześniej. I to raczej późną wiosną – odpowiedział Suski.

Wypowiedzi posła Suskiego o podziale Mazowsza można odsłuchać od ok. 10. minuty 20. sekundy rozmowy.

Suski: Przełom 2021/22 r. jest dobrą datą do zmian administracyjnych w Polsce

Po ewentualnym przyjęciu ustawy przez Sejm, potem przez Senat (gdzie większość ma opozycja), po ewentualnym odrzuceniu poprawek Senatu w drugim czytaniu w Sejmie, trzeba by jeszcze zorganizować wybory do nowych sejmików (skracając kadencję obecnego Sejmiku Mazowsza, co budzi wątpliwości konstytucyjne). – Dlatego musimy trochę poczekać. Wydaje się, że przełom 2021/22 r. jest dobrą datą do zmian administracyjnych w Polsce – szacował Marek Suski pod koniec roku w rozmowie w radomskim Radiu Plus.

Suski wcześniej sygnalizował, że jego zdaniem stolicą nowego województwa „obwarzankowego” powinien być Radom. Według nieoficjalnych sygnałów Suski przymierzany jest przez PiS na marszałka tego województwa.

Struzik: Jak wpłynie ustawa o podziale Mazowsza, organizujemy referendum

Marszałek Mazowsza Adam Struzik (PSL) zaznaczył we wrześniu, że zmiana granic jednostki samorządu terytorialnego bez konsultacji jest niezgodna z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik na sesji rady powiatu piaseczyńskiego jesienią 2020 r. ostrzegał, że województwo radomskie, które powstałoby po podziale Mazowsza, miałoby 13 proc. dochodów i 86 proc. wydatków MazowszaMarszałek Mazowsza Adam Struzik na sesji rady powiatu piaseczyńskiego jesienią 2020 r. ostrzegał, że województwo radomskie, które powstałoby po podziale Mazowsza, miałoby 13 proc. dochodów i 86 proc. wydatków Mazowsza fot: powiat piaseczyński/YT

Struzik zapowiadał, że „jeśli w Sejmie pojawi się konkretny projekt ustawy”, samorząd Mazowsza zorganizuje w tej sprawie w województwie referendum. Koszt jego organizacji szacował na 10 mln zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁukaszenka nie przejmuje się ewentualnym odwołaniem mistrzostw świata w hokeju
Następny artykułWielkanocna oferta – czas start!