Gospodarz spotkania kard. Kazimierz Nycz przytoczył słynne już wskazanie bp. Chrapka: “Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Stwierdził też, że w ciągu ponad 20 lat odkąd Nagroda jest przyznawana, świat mediów zmienił się na tyle, że coraz trudniej jest wyłonić dziennikarzy spełniających kryteria założone przez Patrona nagrody.
Laureat tegorocznego “Śladu” jest doktorem habilitowanym teologii, adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Kapituła nagrodziła Marka Kitę “za najwyższej próby publicystykę teologiczną i duchową, zwłaszcza książkę „Zostać w Kościele / Zostać Kościołem”; za głęboko biblijne i medytacyjne zakorzenienie własnej twórczości; za wizję Kościoła, która – surowo diagnozując dzisiejszy kryzys instytucji – daje nadzieję i odpowiada na duchowe tęsknoty współczesnych czytelników”.
Przemawiając podczas gali Marek Kita powiedział, że nie czuje się dziennikarzem, natomiast jego marzeniem było “robienie takiej teologii, która będzie też komunikatywna dla normalnych ludzi, a nie tylko dla tych, co się ‘zasuszyli’ na katedrach uniwersyteckich”.
W tym roku drugą osobą nominowaną do Nagrody była Anna Kluz-Łoś, dziennikarka Polskiego Radia Kraków, nauczyciel akademicki, teatrolog. Uzasadniając nominację Kapituła napisała, że wyróżnia Kluz-Łoś “za doskonale wędrówki duchowe na antenie Radia Kraków po ścieżkach wiary, religii i tradycji mieszkańców Małopolski. Za pasję, upór i wiedzę w przybliżaniu historii i współczesności małych ojczyzn, z których wyrasta nasza tożsamość i kultura”.
W trójce nominowanych znalazł się w tym roku także Marcin Matczak, prawnik, wykładowca akademicki (prof. UW), autor książek, felietonista „Gazety Wyborczej”, prowadzący kanał na YT „Profesor Matczak” i w Kanale Zero program „Niepoprawnik”. Został nominowany “za publicystykę, która w przestrzeni publicznej jest odważnym głosem ‘sygnalisty zaniku wartości’, za inspirującą debatę o wartości i znaczeniu religii w życiu społecznym, w tym pełną optymizmu zachętę do odkrywania miejsca i roli chrześcijan we współczesnym świecie w dialogu z wartościami liberalnymi i demokratycznymi współczesnego społeczeństwa”.
Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Paulina Guzik, Monika Białkowska oraz Małgorzata Ziętkiewicz.
Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948-2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983-1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986-1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”.
Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994-1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.
Organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS