Jacyś nadgorliwi, kreatywni urzędnicy wmawiali obywatelom, że nie ma do nich zastosowania ulga mieszkaniowa/wydatkowa, bo rzekomo na podstawie przepisów przejściowych podlegają pod ulgę meldunkową. Ale wobec tego, że nie złożyli oświadczenia o zameldowaniu, którego obowiązek wynikał z przepisów przejściowych, nie spełnili warunku zwolnienia i muszą zapłacić podatek dochodowy od ceny sprzedawanego mieszkania. W ten sposób skrzywdzonych zostało ponad 18 tysięcy polskich rodzin, które popadły w olbrzymie długi, a wiele z nich przypłaciło to również utratą zdrowia. Były też ofiary śmiertelne.
Czytaj więcej
Isański: Dlaczego sprawy podatkowe zwykłych obywateli są zbyt trudne dla NSA
Zarówno dla zwykłych obywateli i dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą „podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej – art. 6 Ordynacji podatkowej. Jednak zupełnie czym innych jest on dla podmiotów prowadzących działalność a czym innym dla obywatela. Szkoda, że tak rzadko zauważa to NSA.
1000 słusznych skarg oddalonych
Sąd administracyjny przez 7 lat oddalił ponad 1000 słusznych skarg koncentrując się jedynie na tym, że nie złożenie oświadczenia o zameldowaniu pozbawia prawa do ulgi podatkowej. Dopiero po tak długim czasie uwzględniły argument FPP, że żądanie oświadczenia jest zbędne, że wystarczającym warunkiem zwolnienia jest sam fakt zameldowania i sprawę uznały za zamkniętą.
Podkreślenia wymaga, bo to piekielnie ważne, że pomimo tego, iż FPP dziesiątki razy podnosiła kwestie/argumenty dużo poważniejsze nigdy NSA się do nich nie odniósł. Chodzi o to, że warunek złożenia oświadczenia o zameldowaniu był ukryty przed obywatelami, więc nie mógł być warunkiem zwolnienia. Oraz to, że osoby te pozbawiono ulgi mieszkaniowej/wydatkowej. Oba te argumenty stanowią o dużo poważniejszych wadach decyzji niż to co za jedyną wadę decyzji ostatecznie uznał NSA dokonując całkowitej zmiany linii orzeczniczej na korzystną dla skarżących obywateli.
Tyle, że ta zmiana linii orzec … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS