publikacja
2020-09-14 06:00
– Staramy się, by spółki, które pojawiają się dziś na giełdzie, były spółkami, które dokonują tej decyzji bardzo świadomie, znając wszystkie obowiązki z tym związane. Chcą tanio i efektywnie pozyskiwać kapitał oraz chcą mieć PR-owe wsparcie w postaci bycia spółką publiczną, ale są też gotowe, by współdziałać z inwestorami mniejszościowymi – mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Marek Dietl, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
“20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl” to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o perspektywach polskiej giełdy w kontekście inwestorskiej mody na GPW, a także kurczącego się zasobu spółek notowanych na rynku przy Książęcej.
– Jesteśmy ofiarami tego, że historyczna moda na giełdę sprawiła, iż pojawiło się wiele spółek, które nie miały w swojej kulturze organizacyjnej, swoim DNA bycia spółką publiczną, a więc nie chciały się dzielić informacjami ze swoimi akcjonariuszami mniejszościowymi, albo nie czuły potrzeby współpracy z analitykami czy posiadania strategii relacji inwestorskich. Te nieczujące się najlepiej na giełdzie spółki teraz z niej schodzą. Ja tych spółek od początku swojej prezesury nie zatrzymywałem, a tych, którzy działali niezgodnie z naszymi regulacjami, traktowaliśmy dość radykalnie. Na początku mojej prezesury zawiesiliśmy około 30 spółek, ponieważ nie ma sensu tworzyć fikcji, jeżeli coś nie działa – wyjaśnia dr Marek Dietl.
Prezes GPW przekonuje jednak, że nie oznacza to kroku wstecz. Jak zaznacza, przy Książęcej stawia się obecnie na jakość, a nie na ilość. Giełda liczy się z tym, że zasób spółek może się kurczyć, jednak kluczowe jest to, by nowe firmy rozumiały nie tylko szanse, ale i obowiązki związane z obecnością na giełdzie. Prezes Dietl widzi tym samym potencjał GPW, jako ważnego ogniwie inwestycyjnego łańcucha.
– Rynek venture capital w Polsce rozwinął się w ostatnich latach znakomicie. W zeszłym roku fundusze zainwestowały 1,2 mld zł i jest to świetna wiadomość dla giełdy, ponieważ na rynkach rozwiniętych giełdy nie służą tylko i wyłącznie do pozyskania kapitału, ale są też miejscem, gdzie się wychodzi z inwestycji. To bardzo dobrze widać w USA, że choć mniej niż 20 proc. wyjść z inwestycji funduszy venture odbywa się przez giełdę, to generują one 75 proc. zwrotu z inwestycji, jakie uzyskują fundusze venture. I my idziemy właśnie w tym kierunku – tłumaczy prezes GPW.
» Zobacz też inne odcinki z serii “20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS