Jesień to długo wyczekiwana pora przez każdego miłośnika zbierania darów lasu. Wielkie narodowe grzybobranie w wielu miejscach trwa już w najlepsze, choć pogoda nie rozpieszcza. Grzybiarze chętnie dzielą się swoimi zbiorami, choć już niezbyt chętnie swymi sekretnymi miejscówkami w lasach. Kosze wypełnione grzybami kuszą. Gdzie szukać grzybów i w jakie lasy warto zaglądać?
Mapa grzybów 2024. Aktualny stan występowania grzybów obiecująco wygląda w tych miejscach
Niektórzy grzybiarze mówią, że nie ma czegoś takiego jak “brak grzybów”, trzeba po prostu wiedzieć, gdzie ich szukać. Determinacja sprawia, że nawet w niesprzyjających warunkach udaje im się wrócić do domu z imponującą kolekcją. Początek września 2024 roku to trudny czas dla mykofilów, ale mimo to wiadomo, gdzie są największe szanse na znalezienie prawdziwków, kurek, podgrzybków, maślaków i koźlarzy. Gdzie na grzyby we wrześniu?
Najwięcej doniesień, jak wynika z informacji na stronie grzyby.pl, spływa z Dolnego Śląska, w tym Gór Izerskich, okolic Jeleniej Góry i Wałbrzycha, Gór Sowich, a nawet lasów pod Wrocławiem. Obiecująco jest także na Podkarpaciu, szczególnie w Bieszczadach, a także w Beskidzie Żywieckim. Nieco gorzej wypadają Małopolska i Śląsk. Z grzybobraniem, po imponującym wysypie w te wakacje, muszą się wstrzymać mieszkańcy północy Polski i Mazowsza, choć mimo wszystko okolice Siedlec i Sokołowa Podlaskiego wyglądają obiecująco, podobnie jak okolice Kalisza.
Gdzie są grzyby? Włącz radar w tych miejscach. Znajdziesz je na pewno
Każde grzyby lubią inne “klimaty”, a upodobania te pozwalają łatwiej zlokalizować miejscówki. Ukochane przez każdego grzybiarza prawdziwki, czyli borowiki szlachetne, preferują lasy iglaste, szczególnie okolice sosen i świerków, choć warto szukać ich pod dębami. W lasach iglastych, pod dębami i pod bukami możesz szukać podgrzybków brunatnych. Złotawe preferują lasy mieszane. Maślaki najczęściej rosną pod topolami, osikami i brzozami, a nawet w gęstych trawach. Rydze lubią słońce, towarzystwo sosen i traw. Koźlarzy warto wypatrywać brzozami, leszczynami, grabami, modrzewiami oraz sosnami. A gdzie szukać kurek? W zasadzie wszędzie, choć największe prawdopodobieństwo zbiorów będzie w okolicy porośniętej mchem. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS