MAP pracuje nad nowelizacją ustawy o strategicznych inwestycjach w sektorze naftowym
19.10.2020r. 08:56
W uzasadnieniu podkreślono m.in., iż “niezbędne jest sprawne przeprowadzenie szeregu inwestycji zwiększających dostępność bezzbiornikowych (kawernowych) pojemności magazynowych na ropę naftową i produkty naftowe, rurociągów przesyłowych dla ropy naftowej bądź produktów naftowych, celem zwiększenia możliwości niezakłóconego korzystania z tych aktywów oraz zapobieżenia sytuacji niedoboru pojemności magazynowych dla podmiotów prowadzących działalność na rynku paliwowym”.
Jak powód wprowadzenia planowanych rozwiązań, podano zagrożenia dotyczące dostępności pojemności magazynowych na potrzeby sektora naftowego, konieczność zapewnienia ciągłości zaopatrzenia krajowego rynku w ropę naftową i paliwa w sytuacjach kryzysowych, potrzebę bieżącego zarządzania i optymalizowania pracy rafinerii PKN Orlen w Płocku, jak również zgłaszane przez producentów i handlowców oraz Agencję Rezerw Materiałowych problemy z uzyskaniem usługi magazynowej pod zapasy interwencyjne oraz handlowe.
W informacji wspomniano jednocześnie, że “jedynym magazynem kawernowym w Polsce, niedostosowanym w pełnym zakresie jego pojemności nominalnych do wymagań ustawowych określających dostępność zgromadzonych zapasów” jest obecnie Podziemny Magazyn Ropy i Paliw “Góra” (PMRiP). Podkreślono też, iż “w kontekście modernizacji i rozwoju PMRiP “Góra”, należy zauważyć, że największymi ryzykami obarczone są tzw. inwestycje liniowe polegające na budowie rurociągów ropy naftowej, produktów naftowych (paliw), wody technologicznej i solanki”.
Opóźnienia w realizacji tych przedsięwzięć – jak wskazano – “wynikają głównie z trudności w nabywaniu praw do dysponowania gruntami i konieczności aktualizacji lub ponownego pozyskiwania decyzji administracyjnych, w tym na drodze sądowej wobec braku porozumień z właścicielami”.
Jak podano, odpowiedzialnym za opracowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym jest wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych – resort ten odpowiada za przedłożenie projektu Radzie Ministrów. Podano przy tym, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2020 r.
PMRiP “Góra” należy do spółki Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) “Solino” z Grupy Orlen. Od 2002 r. w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych, na głębokości 300 do 350 metrów, są tam magazynowane strategiczne dla kraju zapasy ropy i paliw gotowych, głównie oleju napędowego. Spółka informowała wcześniej, że dzięki zrealizowanym tam w latach 2011-15 inwestycjom magazyn ten osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. pojemności – w sumie 12 kawern, z czego siedem na surowiec, a pięć na paliwa.
IKS zapowiadały wcześniej, że w latach 2017-21 w ramach swej strategii, obejmującej m.in. wzrost wydajności podziemnego magazynowania surowca i paliw, zwiększenie produkcji solanki w zależności od potrzeb odbiorców i zwiększenie udziału w segmencie sprzedaży soli, inwestycje z tym związane wyniosą tam ponad 200 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS