Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 23 242 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1399 osób.
-
Dzisiaj (19 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 23 242 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1399 nowych zachorowań na COVID-19.
-
Z powodu COVID-19 zmarło 118 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 285 osób.
zachodniopomorskiego (1152), podkarpackiego (996), warmińsko-mazurskiego (858), podlaskiego (814), opolskiego (626), świętokrzyskiego (500), lubuskiego (412).
200 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 19, 2021
-
W szpitalach przebywa 16093 pacjentów covidowych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To o 380 więcej, niż wczoraj. Zajętych jest 1381 respiratorów, czyli o 36 więcej, niż wczoraj.
-
Na kwarantannie przebywa 562 077 osób. Od początku pandemii wyzdrowiało 2 858 972 chorych na COVID-19.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/QGHnYpvtXd
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 19, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Zakażony koronawirusem noworodek i jego mama w ciężkim trafili na oddział intensywnej terapii w Centrum Zdrowia Matki Polki. Czytaj więcej
Czytaj więcej: Wzrasta zapotrzebowanie na szpitalne łóżka covidowe w regionie łódzkim
Nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego przy Pomorskiej mogli zaszczepić się jednocześnie przeciwko COVID-19 i grypie. Dla wielu z nich była to trzecia dawka, przypominająca. Do placówki przyjechał mobilny punkt szczepień. Czytaj więcej
Łódzkie pogotowie notuje dużo wyjazdów do osób z COVID-19, które mają niewydolność oddechową. Jak informuje Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, praktycznie wszyscy ci pacjenci są niezaszczepieni. Czytaj więcej
Min. zdrowia wysyła sms-y ws. dawki przypominającej
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wysyłanie sms-ów o możliwości zaszczepienia się dawką przypominającą szczepionki na COVID-19. Wiadomości są rozsyłane od 9:00 do około 15,5 miliona w pelni zaszczepionych obywateli.
Dawką przypominającą można się zaszczepić najwcześniej pół roku po pełnym zaszczepieniu. W rozsyłanych dziś sms-ach zostanie podana dokładna data, kiedy dana osoba będzie mogła udać na szczepienie przypominające. Takich sms-ów Ministerstwo Zdrowia wyśle dziś do ponad 12 milionów obywateli. Otrzymają oni powiadomienie także o najwcześniejszym możliwym terminie szczepienia. 3,25 miliona sms-ów trafi dziś do osób, u których pół roku oczekiwania na dawkę przypominającą już minęło.
Dotychczas z możliwości zaszczepienia dawką przypominającą skorzystało 1,6 miliona osób.
Minister Niedzielski o fałszywych certyfikatach covidowych
Przypadki wydawania fałszywych certyfikatów są sprawdzane przez zespół analityczny w Narodowym Funduszu Zdrowia, który współpracuje z policją – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia pytany w Poznaniu o fałszywe certyfikaty powiedział, że są to informacje, które mają charakter niejawny. Wskazał, że zespół zajmuje się nie tylko śledzeniem aktywności w internecie, ale także sprawdzania statystyk osób zaszczepionych. Dodał, że są niepokojące dane dotyczące osób posiadających certyfikat covidowy, które chorują na COVID-19. “Niestety mieliśmy do czynienia przynajmniej z kilkoma sytuacjami, że osoby miały certyfikat, trafiały na oddział, dochodziło nawet do tego najgorszego scenariusza, czyli śmierci i okazywało się, że te osoby nie były zaszczepione, tylko posiadały fałszywy certyfikat” – podkreślił minister Niedzielski.
Rzecznik resort zdrowia Wojciech Andrusiewicz dodał, że Komenda Główna Policji informowała ostatnio o zatrzymaniach w związku z handlem certyfikatami. Podkreślił, że od 22 listopada będzie podwójna autoryzacja przy wystawianiu certyfikatów. Obok certyfikatu zaufanego e-pułap konieczne będzie potwierdzenie smsem z uwagi na fakt, że część medyków tłumaczyła, że wykradziono im dostęp do ich profilu, dlatego też to nie oni zawinili w sytuacji wystawienia fałszywego certyfikatu – dodał. W Polsce minionej doby potwierdzono 24 tysiące 882 zakażeń koronawirusem. Zmarło 370 osób. Do tej pory w pełni zaszczepionych je blisko 20 milionów 200 tysięcy osób.
Koronawirus na świecie
Rośnie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie. Według przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia danych, w ubiegłym tygodniu liczba zgonów na kontynencie wzrosła o 5 procent. Europa jest jedynym regionem świata, gdzie na COVID-19 umiera obecnie coraz więcej osób.
Od siedmiu tygodni Europa jest epicentrum koronawirusa. Spośród trzech milionów zakażeń na świecie, jakie zanotowano w ubiegłym tygodniu, dwa miliony to przypadki z Europy. W wielu krajach na kontynencie liczby nowych zakażeń są najwyższe od początku pandemii.
Najgorsza sytuacja jest teraz w Rosji. gdzie wczoraj zmarło 1251 osób. Szybko rośnie z kolei liczba nowych zakażeń w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. Austria wprowadziła kilka dni temu lockdown dla niezaszczepionych, a podobne kroki zapowiedziały właśnie władze Słowacji.
Obecnie w Europie najwięcej szczepionek podano w Portugalii, gdzie obie dawki preparatu otrzymało 88 procent mieszkańców. Zaszczepionych jest też 80 procent Hiszpanów, 76 procent Duńczyków, 74 procent Belgów i 73 procent Holendrów.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 128 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 255 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Czeski rząd zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu o nieuznawaniu negatywnego wyniku testu jako certyfikatu covidowego. Jest to reakcja na wciąż rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem i trudną sytuację w szpitalach. Ustępujący gabinet Andreja Babisza planuje w najbliższych dniach przyjąć kolejne obostrzenia. Dotychczas osoby niezaszczepione miały w Czechach dostęp do lokali gastronomicznych, hoteli, kin i większości usług na podstawie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu. Od poniedziałku tylko osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogli korzystać z tych miejsc. Wprowadzono wyjątek dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, osób, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki oraz tych, którzy nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych. W ich przypadku testy będą nadal uznawane. Przyjęte przez rząd przepisy mają obowiązywać do końca lutego. Gabinet Andreja Babisza zdecydował również o kontynuowaniu testów w szkołach. Jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu ma zapaść decyzja o przywróceniu obowiązku testowania w zakładach pracy. Firmy mają też otrzymać zalecenie o przejściu na pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.
Słowacki rząd zdecydował o znacznym zaostrzeniu restrykcji sanitarnych wobec osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Zmiany wejdą w życie w poniedziałek i mają obowiązywać przez trzy tygodnie, o ile sytuacja w słowackich szpitalach ustabilizuje się. Osoby niezaszczepione nie wejdą tam, gdzie dotąd miały wstęp na podstawie negatywnego wyniku testu, na przykład do centrum handlowego. Niezaszczepieni, aby móc chodzić do pracy, będą musieli dwa razy w tygodniu testować się na obecność koronawirusa. Premier Eduard Heger nazwał nowe obostrzenia lockdownem dla niezaszczepionych. “Tak, jest to lockdown dla niezaszczepionych wprowadzany przede wszystkim, by ich chronić. Napór na szpitale jest ogromny. Brakuje respiratorów i miejsc na OIOM-ach. Lekarze muszą decydować komu pomóc, a komu nie” – powiedział premier Słowacji. Ozdrowieńcy będą od poniedziałku traktowani na równi z zaszczepionymi, jednak i tych grup będzie dotyczyć część restrykcji. W powiatach z najgorszą sytuacją epidemiczną całkowicie zamknięte będą siłownie, kluby fitness i hotele, a restauracje będą mogły wydawać tylko posiłki na wynos. Zmniejszona zostanie dozwolona liczba uczestników wydarzeń publicznych, w których nie będą mogły uczestniczyć osoby niezaszczepione.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS