Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS Plus”, powinni zgłosić się do 31 stycznia.
Kto korzystał z ulgi w 2022 roku i nadal spełnia warunki, nie musi zgłaszać się ponownie w ZUS.
Ulga obniża składki na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.
„Należy też pamiętać, że opłacanie niższych składek wpłynie na kwotę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński i z ubezpieczenia wypadkowego. Okres ulgi będzie miał też znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty” – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
„Mały ZUS plus”
Jest dla przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.
„Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. „Mały ZUS plus” przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy” – wyjaśnia Szaniawska.
Ważne
Jeżeli przedsiębiorca korzystał z „Małego ZUS plus” przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, czyli od stycznia 2020 r. do grudnia 2022 r., to nie ma już prawa do tej ulgi. Musi płacić składki w wysokości od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim roku.
Każdy, kto korzysta z „Małego ZUS plus” w tym roku, musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2023 r. (do 20 lutego). Albo za pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2022 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca).
„Z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej” – dodaje rzeczniczka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS