Małopolskie: rada gminy Zabierzów przyjęła rezolucję ws. zakazu używania pieców na węgiel
26.03.2021r. 13:25
Rada gminy Zabierzów k. Krakowa przyjęła w piątek rezolucję skierowaną do marszałka województwa małopolskiego, dotyczącą wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla na terenie całej gminy. Zakaz miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2029 r.
Rada gminy Zabierzów oświadczyła w dokumencie, że został on przyjęty w związku z utrzymującym się stanem zanieczyszczenia powietrza “mając na względzie wartości konstytucyjne, a w szczególności ochronę środowiska oraz prowadzenie polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnego i przyszłych pokoleń, co stanowi obowiązek władz publicznych”.
Wójt gminy Elżbieta Burtan przypomniała, że przyjęcie rezolucji było poprzedzone szeroką dyskusją. Według niej gmina realizuje szereg programów dotyczących poprawy jakości powietrza, w tym projekt “czysta Energia” dotyczący wymiany przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły na pellet. Gmina ma zabezpieczone środki na instalacje 37 takich kotłów.
Wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, który uczestniczył w sesji zwrócił uwagę, że Zabierzów dołączył do innych małopolskich gmin, jak Tarnów, Oświęcim, Skawina i Rabka, które przyjęły już podobne rezolucje.
Jak zapowiedział Urynowicz, zgodnie z planami zarządu województwa w drugim kwartale tego roku w jednym terminie będą procedowane przez sejmik województwa wszystkie projekty uchwał antysmogowych dla gmin, które się o to zwróciły. “Witam państwa na tej drodze, która ma nas wszystkich doprowadzić do czystego powietrza” – powiedział wicemarszałek do radnych.
Z kolei województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.
Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności – do końca 2026.
ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS