W piatek 20 stycznia 2023 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się narada podsumowująca pracę małopolskich policjantów w 2022 r. Podczas narady zaprezentowano także plany na bieżący rok.
W naradzie uczestniczył Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Komendanci komend miejskich i powiatowych garnizonu małopolskiego oraz naczelnicy wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Komendę Powiatową Policji w Brzesku reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Brzesku insp. Bogusław Chmielarz.
Galeria zdjęć <==
Stoją na straży bezpieczeństwa, reagują w sytuacji zagrożenia. Prowadzą także działania prewencyjne i edukacyjne. To dzięki ich zaangażowaniu, w naszym województwie mogą odbywać się ważne wydarzenia, a Małopolanie mogą czuć się bezpiecznie. Policjanci z małopolskiego garnizonu, bo o nich mowa, podsumowali dzisiaj minione dwanaście miesięcy pracy. W naradzie uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Rok 2022 przyniósł ponownie dodatkowe wyzwania, które postawiły także nowe zadania przed małopolską Policją. Konflikt zbrojny w Ukrainie, ogromna fala uchodźców wojennych, która przetoczyła się przez nasze województwo, to tylko niektóre z elementów wzmożonej pracy Policji. Po okresie pandemii wracaliśmy do standardowych wydarzeń, konferencji, zawodów sportowych.
Wszystko to mogło odbyć się w bezpiecznych warunkach dzięki zaangażowaniu i sumienności pracy małopolskich funkcjonariuszek i funkcjonariuszy.
Dzisiejsze spotkanie to okazja do podziękowania. To także czas wytyczania nowych celów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Każdego dnia nad bezpieczeństwem Małopolan czuwa zespół składający się z blisko ośmiu tysięcy policjantów. Ich prace wspiera ponad tysiąc siedemset pracowników cywilnych. W małopolskim garnizonie pracuje także osiemdziesiąt przeszkolonych psów. Razem tworzą drużynę, która zapewnia bezpieczeństwo na wielu poziomach.
– Warto przy okazji uświadomić sobie, jak wiele osób zaangażowanych jest w tworzenie bezpieczeństwa w województwie. Praca policji przypomina złożony mechanizm, w którym każdy element jest ważny. Podobnie, wachlarz realizowanych zadań jest szeroki, choć dla wielu być może niedostrzegalny.
Ten swoisty parasol ochronny, roztaczany nad mieszkańcami naszego województwa obejmuje także turystów i gości przebywających w naszym regionie – dodaje wojewoda.
Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2021 r. Małopolskę odwiedziło ponad 13,3 mln turystów. Wśród nich byli zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Co ważne, ponad 55% wszystkich turystów przybyło do Małopolski za pomocą samochodu. Natężenie ruchu drogowego na drogach krajowych i wojewódzkich w Małopolsce, należy do największych w kraju.
Od stycznia do grudnia 2022 r. małopolska Policja poddała badaniu na zawartość alkoholu ponad 1 milion kierujących. To o 169% więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r.
Policjanci ruchu drogowego wylegitymowali w 2022 r. blisko pół miliona osób. Wystawionych zostało ponad 223 tys. mandatów karnych. Ujawniono także ponad 1,8 tysiąca kierujących nieposiadający uprawnień do kierowania. Ponadto funkcjonariusze sprawdzali czas pracy kierowców. Średnio, każdego dnia służbę w komórkach ruchu drogowego pełniło 357 policjantów.
Małopolska to region szczególnie atrakcyjny turystycznie. Także w tym zakresie możemy liczyć na wsparcie funkcjonariuszy. W okresie zimowym policjanci pełnią patrole narciarskie. W 2022 roku było ich 270. W tym czasie funkcjonariusze podjęli 16 interwencji, nałożyli 24 mandaty karne, udzielili 13 pouczeń, a 551 razy zwracali uwagę na niestosowanie się do zasad dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Małopolska Policja prowadzi także działania profilaktyczne, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.
Policjanci pełnią także służbę na wodzie. Tylko w ubiegłym roku odbyli oni w samym sezonie letnim blisko 2 tysiące ośmiogodzinnych służb. W 2022 r. utonęło w Małopolsce 9 osób. Rok wcześniej było ich 6, a w 2019 i 202 r. aż 11.
Wśród wydarzeń, w których małopolscy funkcjonariusze pełnili służbę były między innymi: zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, wizyta prezydenta USA w Polsce, Światowe Forum Miejskie WUF w Katowicach, szczyt OBWE w Łodzi, Tour de Pologne czy Samochodowy Rajd Małopolski.
Policjanci pełnili także działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym między innymi w ramach akcji: weekend majowy, bezpieczna droga do szkoły, znicz.
Efekt tych szeroko zakrojonych działań to poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Małopolsce. Szczególnie tendencja ta widoczna jest od 2016 r. Na drogach w naszym województwie zanotowano wówczas blisko 4 tys. wypadków, w których ok. 4,7 tys. osób było rannych, a 185 poniosło śmierć. W ubiegłym roku natomiast wypadków drogowych było 2,2 tys. przy 2,6 tys. rannych i 102 osobach zabitych.
Warto wspomnieć, że małopolscy funkcjonariusze Policji wspierają działania swoich kolegów także poza naszym województwem.
W sposób ciągły, od 10 października 2021 r. pełnili służbę na terenie objętym stanem wyjątkowym, przy granicy z Białorusią. W województwie lubelskim, w trybie dwutygodniowych cykli, pracowało 424 funkcjonariuszy z ruchu drogowego.
Natomiast od 24 lutego 2022 r., 78 policjantów z Małopolski pełniło służbę w województwie podkarpackim, w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Policjanci prowadzili także działania profilaktyczne na rzecz obywateli Ukrainy, w tym między innymi przygotowana została specjalna ulotka w języku ukraińskim. Zawiera ona chociażby wybrane przepisy ruchu drogowego czy różnice dotyczące poruszania się po polskich i ukraińskich drogach. Ulotki przekazywane były podczas kontroli drogowych, a także dostarczane do miejsc zamieszkania uchodźców.
—
foto: MUW
IB / Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski / Małopolska Policja
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS