A A+ A++

30.03.2021r. 22:28

Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza postanowili sprawdzić, jakie działania człowieka mają największy wpływ na zanieczyszczenia powietrza. Nie mają wątpliwości – najskuteczniejszym sposobem walki ze smogiem jest redukcja emisji pyłów zawieszonych do atmosfery, czyli po prostu wymiana pieców. Świadczy o tym m.in. pierwsza pozycja Krakowa wśród polskich miast przebadanych pod kątem zmian jakości powietrza.

– Tam, gdzie przepisy antysmogowe nie zostały wprowadzone, wpływ ludzi na poprawę jakości powietrza był mniejszy lub wręcz znikomy. Uchwała antysmogowa po prostu działa – skomentował rezultaty badań Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.

To doskonała wiadomość, potwierdzająca analizy polskich naukowców np. z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którymi współpracujemy. Przyjemnie jest poczuć rezultaty wykonanej pracy. Bitwę o Kraków wygraliśmy, przed nami jeszcze wojna o inne miasta i wsie Małopolski. Ale widząc zaangażowanie niektórych samorządów, m.in. Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Zabierzowa i Rabki, które także zamierzają wprowadzić zakaz paliw stałych, jestem pełen nadziei – powiedział wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Województwo małopolskie należy do krajowych liderów działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zorganizowana walka ze smogiem rozpoczęła się w Małopolsce od przyjęcia tzw. uchwał antysmogowych: w r. 2017 dla całego województwa i w r. 2019 dla Krakowa. Dokumenty te, zwłaszcza wprowadzająca całkowity zakaz stosowania paliw stałych uchwała antysmogowa dla Krakowa, stały się wzorem dla kolejnych regionów. Od roku 2020 w Małopolsce obowiązuje nowy Program Ochrony Powietrza, którego głównym celem jest znacząca redukcja substancji szkodliwych w atmosferze. Zakłada on m.in. powstanie w każdej gminie punktu obsługi programu Czyste Powietrze, najpopularniejszego w Polsce narzędzia dofinansowania do wymiany pieców i termomodernizacji budynków. To ważne, ponieważ uchwała antysmogowa zobowiązuje do wymiany kotłów na węgiel i drewno poniżej 3. klasy tzw. ekoprojektu do końca roku 2022, a klasy 3. I 4. – do końca roku 2026.

Jestem pełen uznania dla wszystkich mieszkańców, którzy poważnie potraktowali problem smogu i wymienili już swoje piece. Wierzę, że pozostali także zrobią to w przewidzianych terminach. Te działania zdecydowanie przybliżą nas do ograniczenia smogu w naszym regionie i poprawią jakość powietrza, którym oddychamy – podsumował marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM

ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGniezno: Dziekanka wycofała wypowiedzenie umowy
Następny artykułKontrowersje wokół pomnika Grety Thunberg. Kosztował 24 tys. funtów