Wstępne dane statystyczne pokazują, że w okresie od 21 czerwca do 31 lipca 2024 roku w Małopolsce doszło do 346 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 405 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiar śmiertelnych natomiast 44 zostało rannych.
555 zatrzymanych praw jazdy
Z danych tych wynika, że w stosunku do pierwszego miesiąca ubiegłorocznych wakacji odnotowano spadek liczby zabitych o 2 osoby, natomiast wzrost wypadków o 65 oraz wzrost rannych o 61. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 również nie odnotowano ofiar śmiertelnych, natomiast 31 zostało rannych.
– Noga z gazu. To rada, która zawsze jest aktualna. We wakacje staje się ona szczególnie ważna. W samochodach przemieszczają się nieraz całe rodziny. To wielka odpowiedzialność dla kierowców. Dziękuję wszystkim, którzy zdają sobie z tego sprawę i przestrzegają zasad ruchu drogowego. Dziękuję też małopolskim policjantom, którzy dbają o bezpieczeństwo na drogach. Kontrole są po to, by było bezpiecznie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Na briefingu prasowym wojewoda Klęczar wraz z I zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciejem Kubiakiem i z naczelnikami Wydziału Ruchu Drogowego i Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mł. insp. Wojciechem Matrasem i mł. insp. Robertem Michalikiem podsumowali pierwszy miesiąc wakacji z perspektywy Policji.
– Od początku wakacji, tj. od 21 czerwca do 31 lipca, małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 47 669 pojazdów, w tym 3400 motocyklistów. Ujawniono 38 415 wykroczeń. Zatrzymano 555 praw jazdy i 2189 dowodów rejestracyjnych, w tym 912 za nieprawidłowy stan techniczny. Do zadań funkcjonariuszy należy też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie wakacji ujawniono blisko 800 przypadków kierowania pojazdem przez osoby będące pod wpływem alkoholu – mówi I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak.
– 800 przypadków jazdy na podwójnym gazie! Czy naprawdę warto tak ryzykować? Czy ci kierowcy zastanowili się, jakie stwarzają zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg? Apeluję o rozwagę – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Karetki wyjeżdżają częściej niż w innych miesiącach roku
– Odebrałem również meldunki od dyspozytorni medycznych. W ramach działalności Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie małopolskim zarejestrowano w okresie wakacyjnym wzrost liczby wszystkich zgłoszeń w stosunku do poprzednich miesięcy tego roku o ponad 10%, co przełożyło się na ponad 1900 dodatkowych wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego ponad średnią ze wskazanego okresu. Ponadto, w miesiącach letnich, tj. w czerwcu i lipcu, zarejestrowano wzrost liczby zgłoszeń do wypadków komunikacyjnych na średnim poziomie 385, co daje wzrost o ponad 20% w stosunku do poprzednich dwóch miesięcy, ze szczytowym okresem w pierwszym tygodniu wakacji, gdzie odnotowano ponad 100 takich zgłoszeń – podaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Pamiętaj, że możesz sprawdzić autokar
– Celem prowadzonych działań Policji „Bezpieczne wakacje 2024” jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego, przy czym bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży stanowi priorytet działań – przekazuje I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak.
Jednym z zadań Policji ruchu drogowego w tym czasie jest kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, gdzie bez zbędnej zwłoki w jednym czasie można było sprawdzić większą liczbę autokarów.
– Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży – dodaje I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak.
W sumie sprawdzono blisko 800 autokarów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek.
W trosce o bezpieczeństwo, policjanci w czasie wakacji dużą uwagę kierują na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczą wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. W ramach dbania o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg szczególnym nadzorem obejmowane są rejony przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.
Wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów:
https://policja.pl/pol/aktualnosci/246395,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-Wakacje-2024.html
Na stronie internetowej małopolskiej Policji jest zakładka „Małopolska Policja e-usługa”, gdzie w katalogu KONTROLA AUTOBUSÓW internetowo można złożyć wniosek z prośbą o policyjną kontrolę autokaru przed wyjazdem.
Działania kontrolne uzupełniane są aktywną działalnością informacyjno-edukacyjną, polegającą na ścisłym współdziałaniu ze środkami masowego przekazu. Zaowocowało to prawie 150 wystąpieniami w mediach. Podjęte zostały również akcje edukacyjne. W sumie zrealizowano blisko 600 takich spotkań.
Akcja „Prędkość”
5 sierpnia policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”, które mają na celu egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Akcja ma charakter międzynarodowy i jest koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.
W ramach działań „Prędkość” policjanci ruchu drogowego dokonywali pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością. Do akcji włączyły się również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości.
– Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Apelujemy do kierujących, aby stosowali się do ograniczeń prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz w rejonie skrzyżowań – przypominają policjanci.
W akcji „Prędkość” w Małopolsce udział wzięło ponad 400 policjantów. Przeprowadzono 1660 kontroli, z czego 1373 dotyczyło przekroczenia prędkości.
Prawie 7 tysięcy dobrych przykładów
– Od 21 czerwca do końca lipca 2024 roku operatorzy numerów alarmowych pracujący w krakowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrali prawie 7 tysięcy zgłoszeń w sprawie zdarzeń związanych z komunikacją drogową. Dziękujemy wszystkim zgłaszającym za podjęcie interwencji i współpracę z operatorami. Niezmiennie przypominamy, jak ważne dla służb jest podanie jak najbardziej precyzyjnych danych lokalizacyjnych. Każdy, kto dzwoni na numer 112, rozpoczyna sztafetę pomocy i jest jej częścią. Tylko w zakresie zdarzeń drogowych od początku wakacji mamy prawie 7 tysięcy przykładów takich interwencji. Są to zgłoszenia zarówno od osób, które były uczestnikami zdarzeń, jak i świadków. Pamiętajmy: dzwoniący na 112 staje się oczami i uszami służb – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Jak dobrze mieć sąsiada
W krakowskim CPR-ze od 21 czerwca do 31 lipca 2024 roku było też prawie 2,6 tysiąca połączeń w sprawie różnego typu kradzieży, w tym kradzieży sklepowych, tablic rejestracyjnych czy kradzieży z włamaniem.
– Pamiętajmy o tym, by mieć do czego wrócić z wakacji. Ulotki zostawione na kilkanaście dni w skrzynce to może być sygnał dla złodzieja. Warto poprosić sąsiada o rzucenie okiem na nasze mieszkanie, jeśli wyjeżdżamy na dłużej – dodaje wojewoda Klęczar.
Zastosujmy się do poniższych wskazówek:
- przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem/mieszkaniem, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
- nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
- pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe);
- na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dobrą inwestycją będą solidne drzwi antywłamaniowe, wzmocnione rolety zewnętrzne, dodatkowe zabezpieczenia okien, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu, oświetlenie terenu oraz balkonu;
- warto rozważyć również montaż krat w oknach, należy jednak mieć na uwadze, że jest to dobre rozwiązanie głównie wtedy, gdy mówimy o mieszkaniu na parterze, względnie niskim piętrze z łatwym dostępem;
- sprawnie działający system monitoringu z kamerami wykrywającymi ruch będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania, jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny. Można także skonfigurować kamery z siecią i w każdej chwili i miejscu na świecie obserwować swój dom i jego otoczenie z poziomu ekranu komputera czy smartfona;
- do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie wartościowym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe, a te łatwo mogą paść łupem przestępcy;
- planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych wartościowych przedmiotów, gdzie bezpiecznie będą czekały na nasz powrót; możemy też kupić i zamontować w domu sejf, w którym ukryjemy najbardziej wartościowe rzeczy;
- warto wykupić polisę ubezpieczeniową na wypadek kradzieży i włamania – jest to skuteczny sposób na odzyskanie przynajmniej części utraconych pieniędzy, ale decydując się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem, trzeba uważnie zapoznać się z jej warunkami (w jakim przypadku wypłacane jest świadczenie);
- miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja; zdjęcia oraz relacje z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek; to samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle – stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść.
Nie dajmy szans włamywaczom! Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed jego opuszczeniem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!
—
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS