A A+ A++

We wrześniu Minister Sprawiedliwości powołał Zespół do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich. Czym będzie się zajmował?

W zarządzeniu wymienione są trzy główne zadania: analiza aktualnych rozwiązań krajowych w obszarze szeroko pojętego przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich, opracowanie krajowego planu działania i wypracowanie propozycji legislacyjnych w tym zakresie.

Dlaczego taki zespół powstał?

Zjawisko wykorzystywania seksualnego dzieci jest tak skomplikowane, że jakiekolwiek działania na szczeblu krajowym, w oderwaniu od tego, co robi się poza jego granicami, nie przyniosłyby skutków. To tak, jakby ktoś naprawiał sieć w jednym miejscu, a obok byłaby druga dziura. Ten problem musi być rozwiązywany globalnym wysiłkiem. Od kilku lat na całym świecie – również w Unii Europejskiej – powstawały zespoły zajmujące się tą tematyką. Dochodziły po kolei do wniosków, że połączenie inicjatyw da większe możliwości. W ten sposób w zeszłym roku powstała organizacja WeProtect, której eksperci stworzyli MNR (Model National Response). Mamy nadzieję, że będzie on podstawą działania powołanego przez ministra zespołu. Pod oświadczeniem działania w tym obszarze podpisały się 63 kraje. W grudniu 2020 roku Komisja Europejska przedstawiła kompleksowy zestaw przepisów, dotyczący zasad funkcjonowania wszystkich usług cyfrowych działających w Unii. Ta propozycja jest teraz procedowana. Również w grudniu weszły w życie zapisy Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Czytaj więcej

Na czym polega opracowany model?

To narzędzie służące do oceny „krajowej odpowiedzi” i opisanie zasobów potrzebnych do należytej ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym. Ma trzy założenia: zasoby, dobre praktyki oraz wskazanie organizacji mogących dostarczyć wskazówek i wesprzeć działania w krajach, które chcą ulepszyć swoje zasoby w tym obszarze. Głównym celem modelu jest zidentyfikowanie luk w istniejącej na poziomie krajowym odpowiedzi na problem seksualnego wykorzystywania dzieci oraz podpowiedź, jak takie luki wypełnić. Struktura tego modelu to 21 jasno określonych zasobów w sześciu sektorach życia społecznego oraz wskazanie siedmiu tzw. aktywatorów, które mają pomóc w osiągnięcie pełnej funkcjonalności wszystkich zasobów.

O jakie sektory chodzi?

To polityka i zarządzanie, wymiar sprawiedliwości, postać ofiary, społeczność, sektor prywatny oraz media i komunikacja. Każdy z nich zawiera w sobie określone zasoby. W pierwszym sektorze mówimy o przywództwie, a także badaniach, analizach i monitorowaniu zjawiska, czy też o prawodawstwie. Wymiar sprawiedliwości to wyposażenie organów ścigania w odpowiednie narzędzia. W sektorze dedykowanym ofiarom chodzi o zapewnienie im kompleksowej opieki. Pewnym novum jest wsparcie dla sprawców – pomoc ukierunkowaną na osoby, które nie popełniły jeszcze przestępstwa z udziałem dzieci, ale są na etapie przeglądania stron, kolekcjonowania zasobów. Badania pokazują, że zaoferowanie pomocy terapeutycznej jest dobrą formą prewencji i pomoc potencjalnym sprawcom jest pomocą potencjalnym ofiarom. Jeśli chodzi o dzieci, kluczowa jest edukacja seksualna.


Autopromocja


CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

A pozostałe sektory?

Sektor prywatny to przede wszystkim praca nad procedurami powiadamiania, raportowania i usuwania tego typu treści ze swoich zasobów, czy rozwój innowacyjnych rozwiązań. Kluczowa jest społeczna odpowiedzialność biznesu, której jeszcze niestety nie ma. Unia Europejska podkreśla jego rolę w zwalczaniu zjawiska. Zaczyna się mówić o odpowiedzialności za dostarczanie usług, które będą chronić dzieci. Jedyną regulacją, która zmusza sektor prywatny do obowiązkowego raportowania przypadków ujawnienia materiałów CSAM (child sexual abuse material), jest organizacja amerykańska – National Center for Missing & Exploited Children – i jest to odpowiednik infolinii zespołu Dyżurnet. Komisja Europejska zastanawiała się nad tym, w jakim kierunku powinny pójść rozwiązania w Europie. Póki co działalność podmiotów jest więc bardzo dobrowolna. Tymczasem, by ta „sieć” była kompletna, działanie sektora prywatnego musi być proaktywne. Sektor mediów i komunikacji z kolei ma na celu wykształcenie systemu jednolitej terminologii, a do tego potrzebny jest rzetelny przekaz medialny. Zależy nam, by stosowane pojęcia były przyjazne dzieciom. Przykładowo apelujemy o zaprzestanie używania terminu „pornografia dziecięca”, jako że tego typu produkcje wiążą się z pewnym elementem zgody, a dziecko nie wykształciło jeszcze dojrzałości, dzięki której może ją wyrazić. Używanie takiego terminu powoduje „odjęcie wagi” czynu, jakiego dopuszcza się sprawca. Czyny te są dewastujące, wiążą się z traumą na całe życie, oznaczają rewiktymizację.

Jaką funkcję pełnią w modelu aktywatory?

Opisują sposób na wzajemną pomoc w oparciu o wielosektorową współpracę. Patrzenie na ten problem musi mieć charakter multidyscyplinarnej kooperatywy międzynarodowej. Drugi aktywator to chęć ścigania i funkcjonujący wymiar sprawiedliwości. Przy tak dużej ilości masie raportów, konieczne jest poważne traktowanie zawiadomień przez organy ścigania, a do tego potrzebne są zajęcia. Kolejny aktywator to środowisko sprzyjające raportowaniu, czyli świadomość i dojrzałość … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzarnek zapowiedział nowy przedmiot. „To będzie HiT nie tylko z nazwy”
Następny artykułĆwiczenia rezerwistów. Na wypadek zagrożenia będą wspierać policjantów [FOTO]