A A+ A++
Honorowy profesor oświaty to najbardziej prestiżowy tytuł, a jednocześnie najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki osiągnąć może nauczyciel. Co roku przyznawanych jest ich zaledwie kilkanaście w skali kraju, a o wartości tego wyróżnienia niech świadczy fakt, że w Przemyślu i Jarosławiu do niedawna było po jednym nauczycielu, który status profesora oświaty osiągnął. W tym roku to się zmieniło.
fot. materiały organizatora
Ministerialną nominację profesora oświaty dr Małgorzata Wilgucka odebrała z rąk podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzaty Rauch.


Aby zostać profesorem oświaty, należy spełnić wiele wyśrubowanych wymagań. Przede wszystkim trzeba się wykazać sukcesami w pracy z młodzieżą, potwierdzonymi wynikami egzaminów kończących poszczególne etapy edukacji oraz osiągnięciami uczniów uzyskiwanymi w konkursach, turniejach i olimpiadach.

Po drugie, nauczyciel starający się o tytuł profesora powinien być autorytetem w swoim środowisku, posiadać pozytywny wpływ na innych nauczycieli, np. poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Wreszcie po trzecie, nauczyciel taki powinien się wykazywać wysoką kulturą pedagogiczną, „dogadywać” z uczniami i rodzicami, potrafić mobilizować swoich podopiecznych, a przy tym posługiwać się nienaganną polszczyzną.

Ponadto kandydat na profesora oświaty powinien opracować własny program wychowania przedszkolnego lub program nauczania cieszącego się uznaniem nauczycieli, posiadać wpływ na przygotowanie zawodowe przyszłych nauczycieli, mieć na koncie publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej, a także odznaczenia i nagrody oświatowe, takie jak Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Sporzadzony przez samego nauczyciela lub jego przełożonego wniosek rozpatruje kapituła składająca się z16 członków, powoływanych przez ministra edukacji.

Wielkie wyróżnienie

W tym roku kryteria te spełniły i do wąskiego grona pedagogów z tytułem honorowego profesora oświaty dołączyły dwie panie z naszego regionu: Małgorzata Wilgucka – nauczyciel języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz Agata Kolasa-Skiba – dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu.

– „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że (…)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja poszukuje sprawcy kolizji. Zostawił samochód i pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia
Następny artykułNowy eksponat w kościerskim muzeum