A A+ A++

Już na bramie wjazdowej, obok napisu w języku portugalskim, przyjezdnych wita polskie: “serdecznie witamy”. A potem staje się jeszcze bardziej niezwykle. Jak to możliwe, że w dalekiej Brazylii, o której na co dzień myślimy bardziej jako o egzotycznym kierunku, polski słychać na ulicach, a mieszkańcy z dumą przyznają, że w głębi serca czują się Polakami?

O małym miasteczku zrobiło się głośno. Niby w Brazylii, a dogadasz się po polsku

Aurea – niewielka miejscowość w stanie Rio Grande do Sul – przez wielu nazywana jest wyjątkowym miejscem na mapie Brazylii. Bo chociaż zamieszkuje ją niewiele ponad 3,5 tysiąca osób, aż 90 proc. z nich posiada polskie korzenie. “Polska wioska” nie uszła więc uwadze turystów i podróżniczych ekspertów. Szczególnie w momencie, kiedy język polski stał się tam drugim, obok portugalskiego, językiem urzędowym.

Zobacz również:

Założenie osady datuje się na 1906 rok. To właśnie wtedy region stał się miejscem osiedlenia polskich, poszukujących lepszego życia imigrantów. Początkowo zajmując się rolnictwem czy budową dróg, wkrótce rozwinęli w tym miejscu społeczność, która dziś napawa niemałą dumą. Według szacunków gminę w 90 proc. uformowali bowiem Polacy. Większość dzisiejszych mieszkańców Aurei jest więc potomkami kolonizatorów, którzy przybyli w to miejsce przeszło 100 lat temu.

Miasteczko w Brazylii zaskakuje turystów. Aż 90 proc. mieszkańców ma polskie korzenie

W mieście pamięć o polskich korzeniach wciąż jest żywa. Aurea ożywa “polskim duchem” przede wszystkim podczas Festa Nacional de Czernina (festiwalu czerniny), a także święta odzyskania niepodległości, które w Brazylii obchodzi się 7 września. Wtedy na ulice miasteczka wychodzi parada – w Aurei, koniecznie, biało-czerwona. W miasteczku odbywa się też Festiwal Polskiej Zupy.

W mieście znajduje się dodatkowo Casa do Imigrante (dom imigranta) ze sprzętami Polonii z początku XX wieku, a także muzeum miejskie João Modtkowskiego. Co więcej, patronką miejscowej parafii katolickiej jest Matka Boska Częstochowska.

W 2022 roku podjęto ważną, związaną z Polską decyzję – dziś możemy wręcz przecierać oczy ze zdumienia.

Nie leży w Europie, ale dogadasz się po polsku. Zaskoczenie?

W 2022 roku, dzięki staraniom Fabricio Vicroskiego i wsparciu BRASPOL – Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej, Instytutu Języka Polskiego oraz Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” język polski stał się językiem urzędowym gminy Aurea.

“To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów – często z drugiej połowy XIX wieku – jest najliczniejsza” – informowało w 2022 roku Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”.

Polaków nie brakuje również w innych regionach Brazylii. Polonia brazylijska liczy bowiem ponad 1,5 mln rodaków.

Decathlon zwalnia swoich pracowników na sport i daje przykład innym markom

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEropak – Panie, pan jesteś mężczyzną czy nie?
Następny artykułDożynki w Starej Łubiance: Święto polskiej tradycji i radości z plonów