A A+ A++

– Podczas gdy 2001 r. firmy wschodzące były odpowiedzialne za 1/3 cząsteczek w fazie badawczo-rozwojowej, dziś odpowiadają już za 2/3 – zauważa Łukasz Bęczkowski, dyrektor operacyjny międzynarodowej sieci ośrodków badań klinicznych Pratia.

Wynaleźć i sprzedać

Eksperci zwracają również uwagę na efektywność patentów małych spółek. – Substancje rozwijane przez EBP trafiają dziś do obrotu częściej niż substancje rozwijane przez większe firmy – podkreśla Tomasz Dąbrowski, szef Clinscience, spółki prowadzącej badania kliniczne na zlecenie firm biotechnologicznych.

Dlaczego małe biotechy z ograniczonymi budżetami zaczynają wysuwać się na czoło peletonu w branży pharma? Jak wyjaśnia Tomasz Dąbrowski, mali koncentrują się na jednej, maksymalnie kilku cząsteczkach, skupiają talenty – prawdziwych pasjonatów nauki, a do tego są bardziej zwinne ze względu na skalę. Rozwój nowej cząsteczki w startupie kosztuje więc mniej, jest szybszy i bardziej efektywny. Priorytetem dla EBP jest również szybki przebieg badań klinicznych.

– Choć całościowe budżety EBP są mniejsze niż dużych firm, nierzadko podczas badań klinicznych asygnują one większość swoich zasobów na jedną rozwijaną cząsteczkę, właśnie ze względu na fakt, iż jest to często ich jedyny i najważniejszy projekt – tłumaczy Tomasz Dąbrowski. Dodaje, że ważną rolę w całym procesie badawczo-rozwojowym odgrywają też grupy akademickie i naukowe, czyli uniwersytety i kliniki, które mają ogromny wkład w fazę opracowania substancji poprzedzającą cały proces badań klinicznych. To z nich zresztą nierzadko rozwijają się EBP. – Grupy akademickie, korzystając z grantów, powołują wówczas spółki celowane, aby na odpowiednim etapie rozwoju cząsteczki móc ją sprzedać lub licencjonować – wyjaśnia Tomasz Dąbrowski.

Ich wynikami badań – jeśli są szybki i pozytywne – przeważnie interesują się więksi producenci leków, poszukujący kolejnego komercyjnego blockbustera. Opcji dalszego rozwoju jest jednak kilka – małe firmy biotechnologiczne mogą np. poszukiwać partnera i razem z nim będą dążyć do komercjalizacji czy dalszych badań kli … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANOK: Wielki Piknik Rodzinny przyciągnął tłumy! (VIDEO, FOTO)
Następny artykułDwa razy podniosą płacę minimalną. Czy rzeczywiście na tym zyskasz?