A A+ A++

Małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę – wynika z zamieszczonej w środę na stronach KPRM informacji o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich.

Małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE
fot. BearFotos / / Shutterstock

W środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, została zamieszczona informacja o projektowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów, ma na celu implementację unijnych przepisów.

„Projekt pozwoli na korzystanie ze zwolnienia w VAT w Polsce przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Z drugiej strony polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Zmiany są zatem skierowane do małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych państwach członkowskich UE” – czytamy w informacji z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie – poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę – składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.

„Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby działalności gospodarczej, będą obowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać” – czytamy.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

W przypadku Polski limit zwolnienia z VAT wynosi 200 tys. zł, liczony jako wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym (w przypadku podatników rozpoczynających działalności jest on liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie roku). Obecnie jednak firmy z zagranicy, które rozpoczynają sprzedaż w Polsce, rozliczają VAT od pierwszej sprzedaży w naszym kraju. Podobnie jest w przypadku małych firm z Polski, działających na innych rynkach UE – co oznacza konieczność rejestracji w danym kraju na potrzeby VAT.

Projektowana ustawa ma wprowadzić również nowe zasady określania miejsca świadczenia usług – takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe – w przypadku, gdy obecność ostatecznego odbiorcy takich usług jest wirtualna.

Propozycja nowych przepisów ma trafić pod obrady rządu w III kw. 2024 r.(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ malk/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł25 lat wsparcia i miłości: Jubileusz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
Następny artykułPrzebadali w laboratorium truskawki “prosto od rolnika”. Wyniki są jednoznaczne