A A+ A++

Powstanie Małych Centrów Nauki Kopernik jest inicjatywą wpisaną na listę dziesięciu priorytetów programu Polski Ład. Inicjatywa wydawała się początkowo bardzo interesująca, ale ostatecznie okazało się, że przekracza możliwości naszego regionu.

 

Jak czytamy na stronie projektu Polski Ład w zakładce poświęconej pomysłowi Małych Centrów Nauki, budowa obiektów typu SOWA (Stref Odkrywania Wyobraźni i Aktywności) miało być faktycznym rozwinięciem warszawskiej koncepcji Centrum Nauki Kopernik. Kluczowym założeniem było wspieranie rozwoju społecznego i ułatwienie dostępu do edukacji na najwyższym poziomie, nawet w mniejszych społecznościach. Miało być to wyrównanie szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Jak czytamy w opisie projektu:

Małe Centra Nauki – Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności to innowacyjne miejsca popularyzacji nauki oraz budowania zaangażowania w naukę wśród dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności. Utworzenie miejsc popularyzujących naukę wzmocni kapitał społeczny lokalnych środowisk oraz wpłynie na aktywizację społeczną, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, warunki życia obywateli i powstanie nowych miejsc pracy.

 

Takich obiektów ma powstać 70 do 2024 roku. Czy powstanie? Nie wiadomo…

SOWY (Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności), miały być z założenia namiastką warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, którego sukces zachęcił rządzących do przygotowania projektu na całą Polskę. Ciekawa propozycja spotkała się jednak z mieszanymi uczuciami.

O projekt SOWA zapytaliśmy w UM w Gorlicach: czy miasto starało się o dotację z tego projektu? Czy to inicjatywa, która miałaby u nas szanse powodzenia?

Zapytaliśmy o to UM w Gorlicach.

Po dokładnej analizie programu SOWA i stawianym wysokim wymaganiom dotyczącym obiektu – tj. przestrzeń min 180 m2 powierzchni wystawienniczej, a także konieczność późniejszego utrzymania placówki ze środków własnych przez okres min. 5 lat, Miasto Gorlice uznało, że nie będzie aplikować do tego naboru.

Projekt SOWA zakładał wyłącznie przekazanie urządzeń edukacyjnych wraz z przeszkoleniem kadry i obsługą pogwarancyjną przez Centrum Nauki Kopernik.

Pozostałe kwestie, czyli: przygotowanie wymaganej przestrzeni, zapewnienie niezbędnych mediów i zatrudnienie odpowiedniej kadry do obsługi tego obiektu itp., wymagałyby znacznych nakładów finansowych ze strony naszego samorządu. Potencjalne, szacowane przychody z udostępnienia wystawy w nieznacznym stopniu pokryłyby koszty funkcjonowania obiektu.

Niemniej jednak będziemy analizować kolejne nabory, pod kątem przyszłych możliwości budżetowych Miasta.

 

Na razie SOWA u nas nie powstanie. Stawiane w projekcie wymagania były bardzo wysokie. Koszty utrzymania małego nawet obiektu przez wymagany w projekcie czas, przekraczałyby potencjalne zyski. W związku z tym nie zdecydowano się w ogóle składać wniosku w ramach tego projektu.

Wydaje się, że pomysł na takie centra naukowe zasadniczo miał jedyn … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWydanie nr 1075
Następny artykułPiotr Jacoń z TVN24 ma transpłciowe dziecko. “Wolę mieć żywą córkę niż martwego syna”