A A+ A++

Od 4 maja 2021 r. ponownie możemy odwiedzać muzea i galerie sztuki. Jedną z ciekawszych propozycji wystawienniczych w Toruniu jest wystawa „Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” czynna w Ratuszu Staromiejskim.

Kolekcja malarstwa europejskiego w Zamku Królewskim na Wawelu została zapoczątkowana w latach 20. i 30. XX wieku. Obrazy, które w wiekach XVI i XVII zdobiły zamkowe komnaty przepadły, a brak odpowiedniej bazy źródłowej uniemożliwia odtworzenie pierwotnego ich urządzenia. Puste wnętrza muzeum tworzonego w salach zamku w okresie międzywojennym zapełniały się dziełami sztuki głównie dzięki ofiarności całego społeczeństwa – pisze kuratorka wystawy Joanna Winiewicz-Wolska z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zbiory malarstwa to głównie dary. Najważniejsze z nich to płótna Jerzego Mycielskiego (1830-1928) i Leona Pinińskiego (1857–1938), obrazy z dawnej galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich we Lwowie, a także późniejsze zakupy. Do najcenniejszych należy dar Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku z 2020 roku. To wizerunek Władysława Zygmunta Wazy, wykonany w warsztacie Rubensa i związany z podróżą polskiego królewicza do Niderlandów w 1624 roku. Wśród dzieł malarstwa Niderlandów Południowych XVI i XVII wieku w zbiorach wawelskich największą i najciekawszą grupę stanowią obrazy wykonane w warsztatach malarzy antwerpskich.

W wawelskiej kolekcji malarstwa nie znajdziemy dzieł najsłynniejszych malarzy niderlandzkich, ale są dzieła wybitne: Jana van Hemessena, Frederika Valckenborcha, Bartholomaeusa Sprangera, Fransa II Franckena. Są także repliki warsztatowe namalowane przez artystów powtarzających kompozycję i styl mistrzów o znanych nazwiskach oraz kilka kopii – zarówno współczesnych oryginałom, jak też późniejszych. Stanowią trwały ślad kolekcjonerskich pasji dawnych miłośników sztuki.

Ekspozycja czynna będzie w Ratuszu Staromiejskim (oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu) do 20 czerwca. Można ją zwiedzać samodzielnie, ale od 7 maja do połowy czerwca w niemal każdy wtorek i piątek o godz. 16.30 można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie. O obrazach opowie starsza kustosz Muzeum Okręgowego Anna Kroplewska-Gajewska.

Na oprowadzanie obowiązują bilety wstępu w cenie 18 zł (normalny) i 13 zł (ulgowy). Na jednym spotkaniu może być do 25 osób, więc bilety na poszczególne terminy są limitowane.

Pełny harmonogram oprowadzania:
7, 11, 14, 18, 21, 25.05 oraz 1, 4, 8, 11, 15, 18.06., godz. 16.30

Portret Władysława Wazy, fot. Anna Stankiewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzybyłko znów strzelił gola w Lidze Mistrzów CONCACAF. Philadelphia Union w półfinale
Następny artykułACCIONA: Ruszamy w Polskę