Na pytania dotyczące kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz perspektywach jego rozwoju odpowiada mgr Wiktor Możgin, zastępca Kierownika Katedry Bezpieczeństwa Narodowego WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wydawać by się mogło, patrząc z perspektywy ostatnich kilku lat, że taki kierunek jak Bezpieczeństwo Narodowe zaczyna tracić na znaczeniu. Czy tak jest naprawdę?
Muszę się nie zgodzić z takim twierdzeniem, gdyż zauważam zupełnie odmienną tendencję. Sektor bezpieczeństwa naszego państwa z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym miejscem wśród wielu osób, a w szczególności absolwentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, którzy posiadając wachlarz niezbędnych narzędzi w postaci wiedzy oraz doświadczenia, stanowią doskonały nabytek dla służb mundurowych, instytucji państwowych i samorządowych, jak również organizacji proobronnych oraz korporacji międzynarodowych. Mogę z pewnością powiedzieć, że kierunek ten w dzisiejszych czasach jest niezbędny z punktu widzenia władz państwowych, pomijając w tym kontekście rzecz jasna wszystkie polityczne perturbacje, bowiem posiadanie wysoko wykwalifikowanej kadry w sektorze obronności, odgrywa niebagatelne znaczenie z perspektywy pozycji państwa zarówno w regionie, jak i z perspektywy ogólnoświatowej.
Jeśli więc kierunek Bezpieczeństwo Narodowe odgrywa tak istotną rolę, to co w tym zakresie może zaproponować Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwa zasadnicze aspekty funkcjonowania kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po pierwsze, jest to połączenie teorii oraz praktyki. Właściwie na każdej uczelni, która oferuje kształcenie na tym kierunku, znajdziemy szeroki teoretyczny zakres przedstawianej wiedzy. Praktyczne zajęcia natomiast, stanowiące nieodłączny element procesu edukacji, w większości uczelni wyższych sprowadza się do praktyk zawodowych, które każdy student musi odbyć w celu zaliczenia odpowiedniego etapu studiów. Ostrowiecka uczelnia podąża w tym kontekście nieco inną drogą, bowiem wraz z zajęciami stricte teoretycznymi, realizuje również zajęcia praktyczne. Oczywiście stosując również zasadę, że studenci są zobligowani do odbycia niezbędnych praktyk. Niemniej zajęcia praktyczne stanowią pewnego rodzaju bonus w ofercie edukacyjnej, uatrakcyjniając tym samym proces kształcenia. Drugim, nie mniej ważnym aspektem, który przemawia za wyborem kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w WSBiP jest połączenie pomysłowości i otwartości na nowe idee z doświadczeniem i pragmatycznym podejściem do wielu spraw w procesie edukacyjnym.
Co ma Pan na uwadze, mówiąc o pomysłowości oraz otwartości na nowe idee?
Z pewnością jest to realizacja wielu projektów oraz grantów, których beneficjentem jest ostrowiecka uczelnia. Warto wspomnieć w tym miejscu chociażby o niedawno powstałym studio nagrań WSBiP, które prężnie działając stanowi integralny element procesu edukacyjnego. Kilka tygodni temu gościł w nim dr Leszek Sykulski, wybitny znawca stosunków międzynarodowych oraz geopolityki, który w ramach kursu NGO management – zarządzanie w organizacjach pozarządowych, zaprezentował dwa wykłady pt. “Teoria wojny informacyjnej” oraz “Zarządzanie i przywództwo”. Z innej zaś strony warto powiedzieć, że owa pomysłowość i otwartość nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność władz uczelni na tego rodzaju inicjatywy. Rektor WSBiP dr Paweł Gotowiecki stwarza wszystkie niezbędne warunki kadrze wykładowców dla realizacji ich idei oraz, i to jest najważniejsze, ich rozwoju naukowego.
A co z doświadczeniem, o którym Pan również wspomina?
Oczywiście, jest ono bardzo istotnym aspektem przemawiającym za ostrowiecką uczelnią. Doświadczenie, które mam na myśli, to przede wszystkim kadra wykładowców, stanowiąca trzon dydaktyczny kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w WSBiP. Jednak na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kierownikiem Katedry Bezpieczeństwo Narodowe jest gen. broni w st. spocz. dr inż. Anatol Wojtan, który właśnie poprzez swoje doświadczenie i osobowość wpływa na rozwój organizacyjny oraz edukacyjny tej jednostki strukturalnej WSBiP. Obecność takiej postaci jak gen. Wojtan na stanowisku kierownika Katedry Bezpieczeństwa Narodowego świadczy o wysokim poziomie oraz znaczeniu, jakie nadaje się temu kierunkowi w ostrowieckiej uczelni. W ubiegłym roku gen. Wojtan wraz z Dziekanem Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych dr. Przemysławem Furgaczem godnie reprezentowali WSBiP jako współorganizatora prestiżowej, eksperckiej konferencji poświęconej przemysłowi zbrojeniowemu w Bukareszcie. Właściwie, wskazując na dwa zasadnicze aspekty przemawiające za kierunkiem Bezpieczeństwo Narodowe w WSBiP, powinienem wskazać jeszcze trzeci, nie mnie istotny aspekt, a mianowicie aktywność uczelni w zakresie współpracy międzynarodowej.
Internacjonalizacja procesu edukacyjnego jest z pewnością bardzo ważnym aspektem. Proszę więc powiedzieć, jak wygląda aktywność w tym obszarze Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości?
Pytanie to warto podzielić na kilka zasadniczych kwestii dotyczących internacjonalizacji procesu edukacyjnego. Pierwszą sferą, gdzie możemy to zauważyć, jest organizacja międzynarodowych konferencji poświęconych szeroko rozumianej tematyce obronności. W październiku ubiegłego roku podczas zorganizowanej konferencji, która dotyczyła interdyscyplinarnego oraz wieloaspektowego spojrzenia na problematykę Inicjatywy Trójmorza, ściany ostrowieckiej uczelni gościły wybitnych przedstawicieli świata nauki z wielu krajów, miedzy innymi Gruzji, Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Węgier. Z kolei druga sfera internacjonalizacji dotyczy udziału WSBiP w programie wymiany akademickiej Erasmus+. Nie tak dawno przedstawiciele kierunku Bezpieczeństwo Narodowe płk. Stefan Suska, płk Marian Cichoń oraz ks. dr Józef Grochala na zaproszenie Międzynarodowego Uniwersytetu Kaukaskiego odbyli wizytę w Gruzji, podczas której mieli szereg interesujących spotkań, m. in. z przewodniczącym Komisji Obrony i Bezpieczeństwa parlamentu Gruzji gen. Kobaladze. Ostrowiecka uczelnia w tym zakresie również aktywnie współpracuje z ośrodkami akademickimi w Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Czechach oraz na Węgrzech, gdzie mogą udać się nie tylko nasi wykładowcy, lecz także studenci. Wspominając Węgry, chciałbym nadmienić, że ja również miałem się udać do Peczu na tamtejszy Uniwersytet w ramach mobilności akademickiej. Niestety, sytuacja, której skutki odczuwamy po dziś dzień, a mianowicie światowa pandemia, przeszkodziła w realizacji tego planu. Niemniej jestem dobrej myśli i pozostając w nieprzerwanym kontakcie z władzami Uniwersytetu w Peczu, będę się starał wykorzystać najbliższą możliwą okazję i odbyć zaplanowany wyjazd. I wreszcie trzecią sferą jest czasopismo Ante Portas. Studia nad Bezpieczeństwem, w którym są publikowane prace wybitnych międzynarodowych ekspertów współpracujących z naszą uczelnią.
Otóż, niewielki Ostrowiec, niewielka uczelnia, a tak duża perspektywa rozwoju?
Zdecydowanie. Właściwie przedstawiłem tylko kroplę w morzu, bowiem ostrowiecka uczelnia, to niekończące się źródło idei i możliwości. Z tej perspektywy kierunek Bezpieczeństwo Narodowe jest użytecznym narzędziem, które z pewnością posłuży naszym absolwentom w odnalezieniu się na rynku pracy oraz w realizacji ich dalszych życiowych planów. Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości jest więc tym miejscem, gdzie słowo „użyteczność” napełnia się sensem. Sukcesy naszych absolwentów to także nasze sukcesy, które dodają nam tchu i zachęcają do dalszego rozwoju.
Fot: mgr Wiktor Możgin – Zastępca Kierownika Katedry Bezpieczeństwa Narodowego
Komunikat prasowy płatny: WSBiP
Dodane: 16.06.20
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS