Przeciwko 11-letniemu aktywiście działającemu na rzecz ochrony środowiska w Kolumbii skierowano “makabryczną, wulgarną” groźbę – poinformowała w poniedziałek agencja AP. Sprawa wywołała w kraju oburzenie. W Kolumbii ataki na liderów społecznych są częste, a groźby traktowane są poważnie.
Prezydent Kolumbii Ivan Duque w programie telewizyjnym obiecał, że znajdzie “bandytów”, którzy na Twitterze grozili śmiercią młodemu aktywiście.
11-letni Francisco Vera z miasta Villeta mówi, że nadal będzie prowadził kampanie dotyczące ochrony środowiska i namawiał innych młodych ludzi do korzystania z mediów społecznościowych w celu “wspierania spraw, w które wierzą”.
Założona przez niego w 2019 roku grupa Guardians for Life ma ponad 200 członków. W ubiegłym roku zasadziła setki drzew i zwróciła się do rządu o zakazanie plastikowych produktów jednorazowego użytku.
15 stycznia chłopiec otrzymał – jak pisze agencja AP – “makabryczną, wulgarną” groźbę śmierci na Twitterze w odpowiedzi na film, który zamieścił, wzywający prezydenta do poprawy dostępności internetu dla dzieci uczących się zdalnie w czasie pandemii. Groźbę wysłano z zawieszonego już konta wykorzystującego fałszywe nazwisko.
Chłopiec otrzymał setki wiadomości ze wsparciem, w tym list wręczony osobiście przez przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisany przez wysoką komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet.
Matka chłopca Ana Maria Manzanares powiedziała, że ma nadzieję, iż groźba to tylko okrutny żart. Dodała, że urzędnik miejski zasugerował jej zamknięcie kont syna w mediach społecznościowych, ale ona woli, żeby 11-latek sam zdecydował, czy chce przerwać działalność.
– Chcę, żeby był świadomy, że robi coś bardzo cennego – powiedziała Manzanares.
– Nie tylko dorośli powinni dyskutować na ważne tematy – stwierdził Vera. – Dzieci też muszą mieć głos, ponieważ ludzie, którzy dziś podejmują decyzje, wkrótce odejdą i będziemy musieli poradzić sobie z konsekwencjami – dodał.
Według ONZ co najmniej 53 liderów społecznych zostało zamordowanych w Kolumbii w ubiegłym roku; badane są raporty dotyczące 80 kolejny … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS