Wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej, koncert pieśni i piosenek patriotycznych, taneczne pokazy na Rynku Głównym, spacery i zagadki dla małych i dużych, święto kina niezależnego, a także recitale i spektakle – w majówkę w Krakowie z całą pewnością nie będziemy się nudzić.
Międzynarodowy Dzień Tańca z Baletem Cracovia Danza
Balet Cracovia Danza powraca z cyklem „Balet w mieście” – tanecznymi wydarzeniami plenerowymi w przestrzeni miejskiej. W piątek, 29 kwietnia, na Rynku Głównym z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się pokaz programu „Po polsku i po kozacku”. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji „TańczMY”, organizowanej od 2019 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Koncert „Renata Przemyk i Mężczyźni”
Wyjątkowy koncert, w trakcie którego Renata Przemyk zaprezentuje utwory z najnowszego albumu, wykonane w ciekawych aranżacjach i w wyjątkowych duetach. Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury.
Spektakl „Mayday OdNowa” w Teatrze Bagatela
Brawurowa i jedna z najsłynniejszych fars – teraz w absolutnie zaskakującej odsłonie – została przygotowana przez wybitnego aktora, a także reżysera Artura Barcisia. Teatr Bagatela jako pierwsza na świecie scena sięga po najnowszą wersję arcyfarsy Raya Cooneya, oferując widzom rewolucyjne, rewelacyjne i w pełni relaksujące przedstawienie. Spektakl będzie można obejrzeć 30 kwietnia, a także 1 i 3 maja.
Spektakl „Nie płacz, Koziołku” w Teatrze Groteska
„Nie płacz, Koziołku” to wzruszające przedstawienie o przyjaźni i poświęceniu, od kilku lat grane w Teatrze Groteska. Spektakl będzie można obejrzeć 30 kwietnia i 3 maja. Dodatkowo, 30 kwietnia o godz. 12.00 spektakl zostanie zaprezentowany w ukraińsko-polskiej wersji językowej.
Spektakl „Inne rozkosze” w Teatrze STU
Teatr STU zaprasza na spektakl pt. „Inne rozkosze” na podstawie książki Jerzego Pilcha i w reżyserii Artura „Barona” Więcka. Przedstawienia 30 kwietnia i 1 maja.
18 lat Polski w Unii Europejskiej
W niedzielę, 1 maja, w samo południe pod wieżą ratuszową krakowianie odśpiewają wspólnie ze 130-osobowym chórem hymn Unii Europejskiej. Wśród przybyłych o tej porze na Rynek Główny mieszkańców rozdawane będą chorągiewki z unijnymi barwami.
Z kolei na placu Marii Magdaleny będzie można obejrzeć wystawę „Dorośliśmy w Unii. 18 lat w Unii Europejskiej”, podsumowującą 18 lat Polski w UE.
„Nieobecność”. Koncert poświęcony pamięci Ewy Demarczyk
1 maja w Teatrze Słowackiego odbędzie się koncert, podczas którego Iwona Bielska, Ewelina Casette, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska, Mirosław Baka, Piotr Fronczewski, Mikołaj Grabowski i Andrzej Seweryn przypomną utwory wykonywane przez zmarłą blisko dwa lata temu Ewę Demarczyk.
Powróćmy jak za dawnych lat – artyści Piwnicy pod Baranami w repertuarze międzywojennym
1 maja Piwnica pod Baranami zaprasza wszystkich zainteresowanych twórczością dwudziestolecia i trzydziestolecia międzywojennego na piosenki z duszą i charakterem. Podczas koncertu wystąpią m.in. Ola Maurer, Ewa Wnukowa, Dorota Ślęzak, Rafał Jędrzejczyk, Maciej Półtorak, Kamila Klimczak, Jakub Zuckermana. Początek o godz. 20.00.
Majówka w Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Ogrodzie Doświadczeń
Majówka to także dobra okazja, żeby odwiedzić krakowskie muzea. Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza do siedziby przy ul. św Wawrzyńca otwartej 1 i 3 maja, a Ogród Doświadczeń im. S. Lema zachęca, zwłaszcza najmłodszych krakowian i gości, do odwiedzin 1, 2 i 3 maja.
Na ponad sześciu hektarach ogrodu rozlokowanych jest 110 modeli, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Można tam znaleźć między innymi interaktywne urządzenia demonstrujące zjawiska fizyczne z zakresu optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu. Na odwiedzających czeka geo-gródek stworzony z 17 kilkutonowych rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa, zapachowa ekspozycja sensoryczna, w której znalazły się kwiaty i zioła pobudzające zmysł zapachu, Lem-birynt z cytatami z twórczości patrona ogrodu – Stanisława Lema, planetarium – kino sferyczne, w którym na półkolistym ekranie można zobaczyć pięć filmów, w tym dwa w technologii 3D. Ogród Doświadczeń to także: „Odlotowy plac zabaw” – unikatowa oferta dla najmłodszych dzieci, dostępna także dla osób niepełnosprawnych, „Naukowa siłownia” – można tu nie tylko ćwiczyć mięśnie, ale także sprawdzać wiedzę nt. praw i zjawisk natury, „Piaskowa planeta” – koparka, klocki, rzeźby piaskowe i tajemnicze figury Lissayous oraz atrakcje dodatkowe: obroty na żyroskopie i zjazdy na torze saneczkowym.
Nowe wystawy w MOCAK-u
Podczas majówki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (otwarte 1, 2 i 3 maja) zaprasza na nowe, udostępnione 28 kwietnia, wystawy: „Polityka w sztuce”, „Ta krew jest dla ciebie”, „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu”.
MuFo zaprasza w majowy weekend
Długi weekend to także dobra okazja, by zobaczyć propozycje poszczególnych oddziałów Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo, gdzie można wybrać się 1 i 3 maja.
Na rolkach i hulajnogach dla biało-czerwonej
Na rolkach, wrotkach, hulajnogach i deskorolkach oraz w strojach biało-czerwonych przejadą ulicami Krakowa 2 maja, w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, uczestnicy rodzinnego wydarzenia „Dla biało-czerwonej”.
Recital pieśni żydowskich w wykonaniu Beaty Czerneckiej
Beata Czernecka to artystka nierozerwalnie związana z Krakowem. W latach 90. ubiegłego wieku związała się z Piwnicą Pod Baranami, gdzie rozwija swoją największą pasję, którą dziś z niesamowitą siłą zaraża innych – piosenkę żydowską. Recital pt. „Zol zajn” (“Pieśni duszy”) to utwory, których teksty zaczerpnięte ze współczesnej poezji oraz starych pieśni ludowych idealnie komponują się z niezwykłą, mocną barwą głosu artystki. Koncert rozpocznie się 2 maja o godz. 20.00 w Piwnicy Pod Baranami.
80. Krakowska Lekcja Śpiewania „Majowa Jutrzenka”
„Majowa Jutrzenka” – to tytuł 80. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się we wtorek, 3 maja, o godz. 17.00 na Małym Rynku. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.
„Songi Teatru STU”
Spektakl-koncert „Songi Teatru STU” przywołuje najjaśniejsze muzyczne wspomnienia z dawnych lat Teatru STU. Młodzi i zdolni wokaliści prezentują utwory szczególnie związane z legendarnym krakowskim teatrem. Wybrane songi Krzysztof Jasiński wpisał w literacki scenariusz, własnego pomysłu, a aranżację muzyczną powierzył Krzysztofowi Herdzinowi, aby „stare songi” zabrzmiały na nowo! Z jakim efektem? Można się o tym przekonać już 2, 3 i 4 maja.
Ważne dwa słowa – autorski recital Leszka Wójtowicza
3 maja w Piwnicy Pod Baranami odbędzie się recital Leszka Wójtowicza – poety, piosenkarza, kompozytora i twórcy piosenek literackich. Początek o godz. 20.00.
Aktywna majówka z KBF
Aktywność fizyczna poprawia nastrój, zwiększa zdolności uczenia się, podnosi samoocenę, redukuje stres, zwiększa sprawność mózgu, a także poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała. KBF przygotował więc propozycje dla małych i dużych na aktywne spędzenie majówki w Krakowie. Zadbał też o to, by wielokulturowa i wielojęzyczna społeczność miasta poczuła się jak w domu!
15. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA
Od 2008 roku Mastercard OFF CAMERA promuje kino niezależne z całego świata. Czas na 15. urodziny festiwalu i nowe otwarcie. Wydarzenie zaczyna się już 29 kwietnia i potrwa do 8 maja.
Komunikacja miejska w majówkę
pokaż metkę
Autor:
Tomasz Róg
Osoba publikująca:
Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
2022-04-27
Data aktualizacji:
2022-04-27
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS