A A+ A++

W tym roku majówka w Kcyni to tradycyjnie obchody Święta Narodowego 3 Maja, ale też wiele innych atrakcji.

– Rozpoczynamy zbiórką na placu OSP w Kcyni przy ul. Libelta 11. Tam też zaplanowane są okolicznościowe przemówienia i powitanie przybyłych gości. Około godz. 9.30 przejdziemy ulicami miasta, przy dźwiękach muzyki, prowadzeni przez kcyńską Orkiestrę Dętą do kościoła pw. WNMP w Kcyni na mszę świętą w intencji Ojczyzny – mówią organizatorzy.

Imprezami towarzyszącymi obchodom będą Festyn Majówka oraz II Bieg im. Jana Czochralskiego.

– Trzeci rok z rzędu organizujemy oficjalny bieg z pomiarem czasu, który łączymy z festynem na boisku Powstańców Wlkp. w Kcyni. Od dwóch lat organizowany bieg promuje postać słynnego kcynianina, prof. Jana Czochralskiego. To sportowe wydarzenie ma na celu m.in. promocję światowej sławy naukowca pochodzącego z Kcyni oraz biegania i zdrowego stylu życia. W tym roku, podobnie jak rok temu, bieg zostanie zorganizowany na dwóch dystansach: 5 km i 10 km oraz w kategorii 5 km Nordic Walking. W 2023 roku na 5 km wystartowało 87 zawodników, na 10 km – 52 zawodników oraz na 5 km NW – 55. Ostatecznie Kcynia gościła 198 zawodników z różnych zakątków kraju, w tym rodzinę profesora Czochralskiego z Kcyni i z Poznania – opowiada Anna Duda – Nowicka pomysłodawczyni i organizatorka imprezy z ramienia Urzędu Miejskiego w Kcyni.

Tegoroczna edycja biegu odbędzie się 4 maja i będzie częścią festynu Majówka. Na festynie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, w tym darmowych dmuchańców. Na scenie pojawi się zespół BETTI FAMILY, a zabawę do godz. 23.00 poprowadzi Marek Ciepliński.

Będzie także coś z myślą o młodzieży. Na scenie pojawi się młody raper z Kcyni @Radziuwsm.

Dostępne będą stoiska gastronomiczne, z zabawkami oraz kawiarenka, w której pyszności przygotują panie z KGW Babeczki Turzyn. Organizatorem głównym wydarzeń są: Gminne Centrum Kultury Biblioteki im. K. Prillowej oraz Urząd Miejski w Kcyni. 

To nie wszystkie atrakcje przygotowane na długi weekend w gminie Kcynia. Wiele działo się będzie również w Dziewierzewie. O atrakcje zadbają m.in. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka, Dziewierzewska Inicjatywa Kulturalna, sołectwo oraz OSP Dziewierzewo.

Jako nowe stowarzyszenie działające w Dziewierzewie zaplanowaliśmy przejęcie organizacji cyklicznej imprezy jaką jest rajd rowerowy Czar dwóch kółek. Rajdy odbywają się cyklicznie od kilku lat, ciesząc się ogromną popularnością wśród naszej lokalnej społeczności – mówi Sylwia Fatla z Dziewierzewskiej Inicjatywy Kulturalnej. – Rajd dedykowany jest najmłodszym mieszkańcom Dziewierzewa i okolic. Liczymy, że na starcie staną dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Spotkamy się 1 maja na stadionie w Dziewierzewie. Start Rajdu o godzinie 11:00, koniec planowany jest około godziny 13:00. W wyścigach rowerowych mogą wziąć udział dzieci posiadające sprawny rower, w tym także trzykołowy lub biegowy oraz kask rowerowy. W związku z tym że uczestnicy są niepełnoletni liczymy także na obecność rodziców. Dystans jaki pokonywać będą zawodnicy dostosowany będzie do wieku każdego dziecka – dodaje.

W trakcie trwania zawodów przeprowadzona zostanie akcja znakowania rowerów przez policję oraz pogadanki dotyczące pierwszej pomocy. Na zakończenie imprezy każdy uczestnik otrzyma medal za uczestnictwo oraz pamiątkowy dyplom.

2 maja również w Dziewierzewie uroczyste powitanie nowego masztu i flagi państwowej. Wszystko za sprawą jednostki OSP Dziewierzewo, która pozyskała na ten cel dotację w otwartym konkursie ofert nr 2 kultura i dziedzictwo narodowe ze środków budżetowych gminy Kcynia.

– OSP Dziewierzewo od ponad 100 lat działa na terenie trzech wsi niosąc pomoc, ratując życie i mienie mieszkańców. Oprócz działalności statutowej jednostka czynnie wpisuje się w życie środowiska. Wspiera działania inspirowane przez sołectwo, stowarzyszenia i miejscowa szkolę. Przez kilka ostatnich lat aplikowała o środki w ramach konkursów dzięki którym zmieniało się obejście świetlicy i remizy. Nadszedł czas na posadowienie nowego masztu i zakupienie flagi narodowej. Obecny maszt nie spełnia już swojej roli, a szacunek dla symboli narodowych nakazuje nam dbanie o ten element naszej tożsamości – informuje dh Damian Łyszczarz prezes Zarządu Gminnego OSP. – Zakupiliśmy nowy maszt i flagę, by dumnie powiewała nad remizą w dniach świąt narodowych i strażackich uroczystości. Aby uświetnić fakt posadowienia masztu i wciągnięcia nowej flagi zorganizujemy piknik strażacki dla strażaków i ich rodzin oraz wszystkich naszych sympatyków. Rozpalimy ognisko, zaśpiewamy harcerskie piosenki i patriotyczne pieśni. Zademonstrujemy tor CTIF, zorganizujemy gry i zabawy dla dzieci związane z tematyką strażacką – dodaje.

Ewa Hałas 

Aktualizacja: 25/04/2024 09:16
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWystawa „Młode Wzory”
Następny artykułNiezidentyfikowane kosmiczne mikroby przejmują kontrolę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej