A A+ A++

Podsumowanie ruchu turystycznego w 2022 roku oraz program zbliżającego się weekendu majowego w Toruniu były tematem dzisiejszej (25.04.2023 r.) konferencji prasowej. Spotkanie z mediami odbyło się w siedzibie Muzeum Toruńskiego Piernika, które mieści się przy ul. Strumykowej.

– Już po raz 18. z pomocą Ośrodka Informacji Turystycznej badaliśmy ruch turystyczny. Tutaj warto podkreślić, że sezon turystyczny w tym roku rozpoczęliśmy dobrze, bo nie można nie zauważyć imprezy, która miała miejsce w marcu. Od 26 marca do 1 kwietnia odbywały się w Arenie Toruń Halowe Mistrzostwa Świata Mastersów. Kilka tysięcy osób, samych uczestników prawie 4,5 tysiąca, plus osoby towarzyszące. Można powiedzieć, że wtedy już ten sportowy sezon turystyczny się rozpoczął. Myślę, że tutaj szczególnie przedsiębiorcy prowadzący działalność hotelową, gastronomiczną byli zadowoleni, bo gości miasta było widać. Wierzymy, że rok 2023 będzie jeszcze lepszy niż poprzedni, z racji tego, że Toruń jest centrum wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Liczymy, że pojawi się też więcej turystów z zagranicy – mówił Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Monitoring ruchu turystycznego w Toruniu jest prowadzony od 2005 roku i jego głównym celem jest dostarczanie danych nt. struktury ruchu turystycznego w Toruniu i jego wielkości. Płynące z systematycznych badań wnioski są pomocne m.in. w kreowaniu danych produktów turystycznych oraz przy realizowaniu przez Urząd Miasta oraz toruńską branżę turystyczną długofalowych działań promocyjnych. Wyniki zawartych w raporcie analiz kierowane są więc przede wszystkim do władz Torunia i przedsiębiorców, ale także do wszystkich tych, których niniejsza tematyka interesuje.

– Poza nami tylko Kraków robi podobne badania. Nasze metody od lat się nie zmieniły. Są to wywiady z turystami, sprawdzamy oficjalne dane, które otrzymujemy z GUSu, ale nie tylko, bo rozmawiamy też z branżą. I na tej podstawie szacujemy, że w 2022 roku do Torunia przyjechało około 2 mln turystów. To, co się zmieniło w ostatnim roku, to ilość miejsc noclegowych. Pod koniec 2022 r. Toruń dysponował łącznie 7920 łóżkami. Większość to już są apartamenty. Tutaj warto zaznaczyć, że na toruńskiej starówce wciąż mieszkają zwykli mieszkańcy i to oni tworzą ten klimat, z którego znane jest miasto. Szacujemy, że w ubiegłym roku nocowało u nas pół miliona osób – wymieniał Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej.

Z raportu OITu dowiadujemy się też, że w ubiegłym roku sprzedano około 1 mln 200 tys. biletów do atrakcji turystycznych. Co ważne, dla części z tych miejsc ta sprzedaż była rekordowa:

– Przyczyna jest taka, że Polacy gremialnie ruszyli w Polsce. Weekendy praktycznie od stycznia do grudnia są w Toruniu pełne. Ciężko jest z czwartku na piątek znaleźć wolne miejsce noclegowe – dodawał Wiśniewski.

W raporcie zwrócono też uwagę na to, co najczęściej przeszkadza turystom odwiedzającym Gród Kopernika. Jest to  mała liczba miejsc parkingowych w centrum oraz dostęp do toalet publicznych. Cały “Monitoring ruchu turystycznego za rok 2022” jest do pobrania na dole strony.

Zażyj toruńskiej majówki

Okazją do odwiedzenia Torunia będzie zbliżająca się majówka, która zapowiada się tanecznie, koncertowo, patriotycznie i historycznie. Weekend majowy pod hasłem #zażywajkultury potrwa od 28 kwietnia do 3 maja 2023.

– To będzie bardzo atrakcyjny tydzień w Toruniu. Rozpoczynamy już w piątek Świętem Tańca, a kończymy Świętem Konstytucji 3 Maja. Mamy naprawdę bogaty program kulturalny na te dni. Wiele atrakcji, koncerty, jarmark. Wszystko będzie się działo w obszarze toruńskiej starówki. Zapraszam mieszkańców Torunia i gości. Możemy gwarantować Państwu dużo atrakcji i zabawę. Nie możemy zagwarantować jedynie pogody. Trzymamy jednak kciuki, żeby nie padało i było słońce – mówił prezydent Fiderewicz.

O programie opowiadał Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej:

– Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jest ta część turystyczna, którą odwiedzają goście, ale też od lat staramy się, aby program majówki, czy to innych weekendów był bogaty w wydarzenia kulturalne i sportowe. Tak, żeby oprócz zwiedzania zabytków, można było zobaczyć też dodatkowe atrakcje.

Warto dodać, że w tym roku duży nacisk organizatorzy stawiają na zdrowy tryb życia oraz profilaktykę alkoholową. Z tego względu codziennie, podczas wydarzeń majówkowych od godziny 17:00 do 20:00 przy Scenie na Rynku Staromiejskim będzie można skonsultować się z Arturem Murasem. Instruktor terapii zajęciowej i Streetwoker chętnie udzieli porad osobom uzależnionym, ale i tym, które po prostu potrzebują porady. Artur Muras od 15 lat zajmuję się profilaktyką i terapią uzależnień, prowadzi również dialogi motywacyjne. Współpracował z grupą streetworkingową Dream Street, Stowarzyszeniem Wędka oraz Stowarzyszeniem powrót z U.

Poniżej szczegółowy program majówki w Toruniu:

Piątek, 28 kwietnia

Tanecznie i muzycznie, tak 28 kwietnia w piątek rozpocznie się zażywanie kultury przez torunian. Już od godziny 17:00 niesamowita energia i moc kolorów zagoszczą na Rynku Staromiejskim za sprawą kolejnej edycji „Święta Tańca”. Przez kilka godzin na plenerowej scenie swoje umiejętności prezentować będą toruńskie szkoły tańca, zespoły taneczne i soliści,  którzy udowodnią jak piękną sztuką jest taniec!

Lekko jak na Księżycu będzie można poczuć się za sprawą koncertu fortepianowego Wojciecha Waleczka „Księżycowe Melodie”, który rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.  W programie utwory największych światowych kompozytorów, jak na przykład Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, czy Claude Debussy.

Sobota, 29 kwietnia

Sobota w Toruniu będzie idealną okazją, aby spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół, ciesząc się wspaniałą atmosferą i atrakcjami kulturalnymi. Już od godziny 10:00 do 16:00 na terenie Rynku Staromiejskiego na torunian i turystów czekać będą stanowiska warsztatowe m.in. „U medyka Kopernika”, gdzie uczestnicy zapoznają się z zawodem, do którego kształcił się Kopernik i dowiedzą się, jakim medykiem był naukowiec.  Podczas warsztatów „W średniowiecznej aptece” będzie można zobaczyć gołym okiem oraz pod lupą składniki dawnych leków i dowiedzieć się, jaki wpływ miał dany składnik na zdrowie. Natomiast na stanowisku „Zapuść wędkę z Kopernikiem” ochotnicy rozwiążą zagadki przygotowane przez Mikołaja Kopernika – strażnika wędek, a następnie spróbują swoich sił w łowieniu rozproszonych słów.

O godzinie 17:00, na scenie Rynku Staromiejskiego odbędzie się koncert „Od Bacha do Księżyca”. Wyjątkowy projekt stypendysty Arnauda Śmiegiel-Kamińskiego zapewni niezapomniane wrażenia muzyczne dla wszystkich melomanów. Artysta w swoim projekcie opracował aranżacje utworów muzycznych związanych z tematyką kosmosu od J.S. Bacha i L. van Beethovena po współczesne utwory muzyki popularnej i filmowej.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie koncert „Aleją Gwiazd” w wykonaniu Grażyny Rutkowskiej-Kusy. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 i na pewno dostarczy niezapomnianych emocji i wrażeń dla wszystkich miłośników muzyki.

Niedziela, 30 kwietnia

Trzeci dzień majówki zapowiada się równie interesująco jak poprzednie. O godzinie 13:00 na scenie Rynku Staromiejskiego odbędzie się Muzyczny Quiz Filmowy, który na pewno dostarczy wielu wrażeń i emocji dla wszystkich miłośników muzyki filmowej. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w zabawie polegającej na odgadywaniu słynnych kwestii, dialogów, piosenek i motywów muzycznych z filmów. Część pytań nawiązywać będzie do prac artystycznych z kolekcji sztuki CSW „Znaki Czasu”.

O godzinie 17:00, na scenie wystąpi zespół Hulajdusza, w składzie: Agnieszka Filipiak, Iwona Gulczyńska i Marta Lang. Muzyka zespołu to idealne połączenie rocka, bluesa i funky, które zagwarantuje wspaniałą zabawę i niezapomniane emocje.

Na koniec dnia, o godzinie 20:00 odbędzie się koncert „I ❤️ 80′ 90′”. Koncert będzie dla słuchaczy sentymentalnym powrotem do kompozycji artystów, takich jak: Fleetwood Mac, Sting, Kate Bush czy Phil Collins. Wszystko w świeżych, energetycznych aranżacjach, w wykonaniu: Judyty Wendy – wokal, Bartka Waneckiego – gitary, Bartka Werachowskiego – gitara basowa.

Poniedziałek, 1 maja

Czwarty dzień majówki obfituje w wiele atrakcji, które na pewno zainteresują mieszkańców miasta i turystów.

O godzinie 13:00 na Scenie Rynku Staromiejskiego wystąpi zespół Podgórski Walczyk. Ich muzyka to połączenie pieśni ludowych, folkloru i patriotycznych, polskich utworów. W tym samym czasie na stanowisku przed Dworem Artusa odbędą się warsztaty wykonywania patriotycznych kotylionów. To idealna okazja dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki tego pięknego rzemiosła w biało-czerwonym wydaniu.

O godzinie 15:00, przed zgromadzonymi na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Trzy Korony. Trzy Korony 2000 to zespół promujący twórczość muzyczną lidera „Czerwonych Gitar” Krzysztofa Klenczona. Na scenie występują już od 15 lat, a doskonałą interpretacją starych przebojów zdobyli popularność na scenach w kraju i za granicą. Zespół w obecnym składzie do twórczości Klenczona „dołożył” wiele swoich kompozycji – oczywiście z zachowaniem stylu i konwencji dawnych Trzech Koron.

Następnie o godzinie 17:00 na scenie wystąpi Aleksander Dolgov, który przedstawi swoje największe przeboje. To idealna okazja dla fanów muzyki, aby posłuchać wspaniałych utworów w wykonaniu uzdolnionego gitarzysty z Ukrainy, który swoimi występami podbił serca publiczności podczas trasy po USA.

Czwarty dnia majówki zakończy koncert „Zaucha Serca Bicie”, który odbędzie się o godzinie 20:00. Na Scenie Rynku Staromiejskiego obok Kasi Moś i Janusza Szroma staną laureaci Konkursu Wokalnego Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Artyści wykonają nowe aranżacje piosenek takich jak „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie”, „Siódmy rok” czy „Czarny Alibaba”. To wyjątkowe wydarzenie, dedykowane pamięci legendarnego artysty, który swoją muzyką zawsze trafiał do serc słuchaczy.

Wtorek, 2 maja

Wtorek, 2 maja tradycyjnie związany będzie z Obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 14:00 będzie można wziąć udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych na Rynku Staromiejskim, natomiast tuż po nich, o godz. 14:30 rozpocznie się piknik patriotyczny, podczas którego nie zabraknie śpiewania pień patriotycznych, występów młodzieży oraz warsztatów dla całych rodzin. Tego dnia fani motoryzacji będą mogli również wziąć udział w wyjątkowej wystawie zabytkowych pojazdów.

O godzinie 19:00 na scenie plenerowej odbędzie się Koncert Orkiestry Wojskowej w Toruniu. To wyjątkowe wydarzenie, które zapewni wspaniałą rozrywkę i pozwoli w pełni przeżyć ducha patriotyzmu. Orkiestra Wojskowa z Torunia liczy sobie ponad 70 lat, a w swoim repertuarze ma zarówno klasyczną, jak i popularną muzykę.

Środa, 3 maja

W środę, 3 maja, obchodzić będziemy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji o godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Toruńskiej, a zaraz po niej uroczystości patriotyczne. W tym dniu Teatr Baj Pomorski przygotował dla najmłodszych spektakl „Szewczyk Dratewka”, który rozpocznie się o godzinie 16:00. Od godziny 17:30 Rynek Staromiejski wypełni się dzielnymi wojami, którzy zaprezentują przed toruńską publicznością inscenizacje historyczne oraz potyczki.

Wieczorem, o godzinie 19:00, na Scenie na Rynku Staromiejskim będzie miał miejsce koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu GEMUS. Wokalistka – Joanna Kaczmarkiewicz, muzyk i pianista – Jan Gembala oraz basista i kompozytor – Michał Rybka zaprezentują muzyczne przeboje ze znanych i lubianych filmów. Będzie to doskonała okazja do wysłuchania niezapomnianych tematów muzycznych z największych filmowych hitów.

Podczas majówki, od 29 kwietnia do 3 maja, miłośnicy historii i kultury będą mogli przeżyć niesamowite przygody na Zamku Krzyżackim w Toruniu. Po jego najskrytszych zakamarkach oprowadzać będą przewodnicy, pokazy walk rycerskich pozwolą poczuć klimat średniowiecza. Od 1 do 3 maja będzie można ujrzeć Zamek za czasów swojej świetności za pomocą gogli VR.

Od soboty, 29 kwietnia do środy, 3 maja w godzinach 10: do 18:00 na ulicy Przedzamcze odbywać się będzie kolorowy jarmark, na którym torunianie znajdą wyroby rękodzielnicze, produkty naturalne i ekologiczne. Natomiast Ci, którzy zastanawiają się, jak spędzano czas wolny w średniowieczu będą mogli wziąć udział w zabawach plebejskich na Zamku Krzyżackim od 1 maja do 3 maja, w godzinach 14:00-17:00. W tym roku miłośnicy historii nie będą mogli narzekać!

fot. Sławomir Kowalski


DO POBRANIA:

Raport Turystyczny Toruń 2022 – monitoring ruchu turystycznego

Plakat Toruńska Majówka #zażywajkultury 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsurd! Tusk: PiS ściga mnie za walkę z węglem z Rosji
Następny artykułMłodzi graficy z Piksela odnieśli sukces we Wrocławiu