A A+ A++

25.11.2020r. 16:00

“Istotnym czynnikiem zapewniającym stabilne funkcjonowanie gospodarki oraz bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne jest dywersyfikacja źródeł energii. Żyjemy w dynamicznych czasach naznaczonych jednym z największych kryzysów gospodarczych w historii. Rozwiązaniem pozwalającym na wyjście z impasu oraz budowanie niezależności w oparciu o własne zasoby są inwestycje” – powiedział, cytowany przez “pb.pl”, Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
“W przypadku sektora energetycznego oznacza to zielony zwrot, który wymaga nakładów finansowych i odważnych decyzji inwestycyjnych. W sukurs mogą tu przyjść fundusze przeznaczone przez UE na realizację Zielonego Ładu. Skuteczność transformacji uzależniona jest od dwóch czynników: utrzymania ciągłości dostaw oraz efektywności finansowej. Zapotrzebowanie na gaz ziemny stale wzrasta, przede wszystkim ze względu na rozwój elektrociepłowni wyposażonych w turbiny gazowe, które będą zastępować te oparte na węglu. W PGNiG, korzystając z przewag gazu ziemnego, chcemy przyczynić się do realizacji celów klimatycznych wspierając transformację sektora ciepłowniczego oraz inwestując w czyste paliwa i OZE” – powiedział dla “pb.pl”, Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

“Naszym celem jest kompleksowe podejście do wyzwań środowiskowych – producenci rolni mierzą się obecnie z regulacjami dotyczącymi odpadów organicznych, które z perspektywy produkcji biometanu stanowią wartościowy surowiec. Jako organizator rynku biometanu w Polsce, chcemy budować podstawy jego funkcjonowania w taki sposób, aby były one dopasowane do lokalnych uwarunkowań, a zarazem optymalne dla rachunku finansowego. Zakładamy, że w ciągu 10 lat wolumen produkcji biometanu w osiągnie w naszym kraju poziom 4 mld m sześc. rocznie. Zbliżenie się do tego celu wymaga jednak uruchomienia blisko 2 tys. biometanowni, a do tego niezbędne są odpowiednie regulacje” – podkreślił.

“Obecnie pracujemy nad stworzeniem kompleksowej oferty dla producentów opartej na modelu franczyzowym. Wierzymy, że sukces wymaga efektu skali, dlatego w procesie rozwoju zielonych źródeł energii poszukujemy synergii z innymi podmiotami. Podpisaliśmy w tym zakresie list intencyjny z PKN Orlen” – poinformował prezes PGNiG.

“Postawiliśmy także na rozwój technologii wodorowych. To paliwo jest dla nas szczególnie interesujące pod względem możliwości zatłaczania go do sieci gazowych. W oddziale PGNiG w Odolanowie badamy proces mieszania wodoru z gazem ziemnym w odpowiednich proporcjach oraz przygotowanie infrastruktury sieciowej. W ramach łańcucha produkcji wodoru weryfikujemy użyteczność naszych tradycyjnych zasobów, takich jak kawerny solne, które mogą posłużyć do magazynowania nadwyżek energii” – zauważył Paweł Majewski.

“Dopełnieniem zielonego zwrotu PGNiG będzie segment OZE. W najbliższych latach będziemy inwestować w farny fotowoltaiczne. Instalacje wykorzystujące energię słoneczną zostaną też zlokalizowane na dachach budynków i gruntach należących do Grupy Kapitałowej. Rozwój zielonej energii w PGNiG będzie zatem realizowany w pełnym spektrum, przy jednoczesnym budowaniu wartość spółki oraz trosce o interesy klientów. Procesy te wzmocni współpraca spółek w ramach powstającego koncernu multienergetycznego” – podsumował, cytowany przez serwis “pb.pl”, prezes PGNiG.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadni będą obradować online i głosować korespondencyjnie. Jak to zorganizują?
Następny artykułUwaga! Grunwaldzka nieprzejezdna od rynku do ronda przy Sienkiewicza