A A+ A++

Akcja “Żaba” organizowana jest co roku przez Magurski Park Narodowy i ma na celu ochronę płazów w czasie ich wiosennych migracji do miejsc rozrodu. W tym roku akcja odbędzie się w aż trzech lokalizacjach – w Bednarce, Foluszu oraz w okolicach Małego Lasku koło Nowego Żmigrodu.

Na czym polega akcja “Żaba”?

Celem akcji jest ochrona migrujących płazów. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2005 roku i wówczas poprowadzona została przez pracowników MPN. Została utworzona bariera wzdłuż drogi na długości 265 m od strony Kątów w kierunku Nowego Żmigrodu. Była nią siatka ogrodowa, lekko wkopana w ziemię. Tuż przy niej, od strony rowu, co 15 m wkopane zostały wiaderka (pułapki), do których wpadały szukające przejścia na drugą stronę drogi płazy. Pracownicy codziennie kontrolowali miejsce migracji, wyjmując zwierzęta, które wpadły do pułapek, licząc je, określając gatunek i przenosząc w pobliże miejsca rozrodu. Notowano też warunki pogodowe (m.in. temperaturę powietrza, opady i zachmurzenie), które później mogłyby być wykorzystane do analizy wyników. 

Wyniki z pierwszej przeprowadzonej akcji skłoniły pracowników Parku nie tylko do jej powtarzania w kolejnych latach, ale też do wydłużenia odcinka grodzonego siatką. Akcją dodatkowo zainteresowali się nauczyciele z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, wyrażając chęć współpracy.

Akcja “Żaba” dzisiaj

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji pracownicy Parku obserwują jej miejsce. Gdy stwierdzą pierwsze migrujące płazy, oznacza to, że czas ją rozpocząć. Po szybkim uzgodnieniu ze szkołą uczniowie pod opieką pracownika Parku i nauczyciela rozkładają siatkę wzdłuż drogi w zakresie długości 590 m, lekko wkopując ją w ziemię. Następnie wkopują wiaderka (pułapki) tuż przy siatce od strony rowu. Są rozmieszczane co 15 m, licząc od przepustów, również umownie uznawanych jako pułapki. W ten sposób na całym odcinku siatki zamontowane jest 35 ponumerowanych wiaderek, do których wpadają migrujące płazy. Codziennie uczniowie pełniący dyżury pod opieką pracownika Parku lub nauczyciela wyjmują je, liczą, oznaczają gatunek i po zanotowaniu przenoszą je w pobliże miejsca rozrodu. Liczone i notowane są także osobniki martwe na drodze. Dodatkowo sprawdza się przepusty i odcinki cieków w kierunku miejsca rozrodu w celu określenia w jakim stopniu są wykorzystywane jako trasy migracji. Na stawach wykorzystywanych przez płazy do godów i rozrodu został założony prosty punkt wodowskazowy dla monitorowania poziomu wody w okresie prowadzenia akcji. Ocenia się też stopień ich zalądowienia oraz lokalizacje i powierzchnie złożonego przez różne gatunki płazów skrzeku. W każdym dniu akcji notowane są warunki pogodowe, które mają duże znaczenia dla tempa migracji. Służą też do porównywania wyników z poszczególnych lat. Cała akcja trwa do momentu zakończenia migracji przez płazy.

Jak dotąd, według wyników zbieranych w powiecie jasielskim, najwięcej migruje żab trawnych, ale niedługo rozpocznie się masowa migracja ropuch szarych.

red.
fot. MPN, NowyZmigrod24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rolnik szuka żony”: Sławek jest wściekły. Miało być huczne wesele, nie ma nawet ślubu
Następny artykułTrefl Sopot w poszukiwaniu medalu mistrzostw Polski. Rusza faza play-off w Energa Basket Lidze