W Bytomiu nie brak fantastycznych stworzeń. Spotkamy je w licznych legendach, na ulicach miasta, na fasadach kamienic. To właśnie one inspirują dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25, które biorą udział w projekcie Magiczny Bytom oczami przedszkolaków realizowanym z okazji 770-lecia Bytomia.
– Ponieważ bardzo trudno zainteresować dzieci w wieku przedszkolnym architekturą i sztuką, postanowiliśmy spróbować zachęcić naszych wychowanków przemycając tę wiedzę w przystępniejszy sposób – wykorzystując dziecięcą fantazję i kreatywność – mówi Katarzyna Celler, nauczycielka ze Słonecznego Zakątka, inicjatorka projektu.
Lew, pegaz, smok
Dzieci, uczęszczające do prowadzonej przez panią Katarzynę grupy, stały się autorami bajkowych historii związanych z konkretnymi miejscami. Dzięki wspólnej pracy powstały niezwykłe historie związane z: rzeźbą Pegaza, bytomskiego lwa oraz smoka zdobiącego jedną ze śródmiejskich kamienic.
– Siadaliśmy na dywanie i snuliśmy opowieści o fantastycznych stworach, które można spotkać spacerując po Bytomiu. To były prawdziwie twórcze chwile, podczas których powstawały historie. Historyczno-fantastycznego bakcyla złapało całe przedszkole, a opowiadania zebraliśmy i wydrukowaliśmy w formie fotoksiążki – opowiada Katarzyna Celler.
Ale na magia i fantastyka to tylko pretekst, do tego, by zachęcić dzieci i ich rodziców do odkrywania prawdziwej historii miasta.
– Zamierzam zapoznać z opowiadaniami także pozostałe dzieci uczęszczające do naszego przedszkola. Zależy mi również na tym, aby dzieci wspólnie z rodzicami odwiedziły opisane miejsca i poznały ich prawdziwą historię. Dzieci zafascynowane bajką zdecydowanie chętniej słuchają prawdziwej historii miasta, zadają pytania, chcą wiedzieć więcej – tłumaczy Katarzyna Celler.
Bardzo bytomsko
W ramach okrągłych urodzin Bytomia, Słoneczny Zakątek przy ul. Olejniczaka 9, angażuje całą społeczność placówki.
– Do wzięcia udziału w naszej akcji zapraszamy rodziców, których będziemy zachęcać do wspólnego czytania bytomskich legend. Powstanie też kącik regionalny, gdzie dzieciaki będą mogły się dowiedzieć co nieco o śląskiej godce. Zawsze byliśmy blisko Bytomia – jego historii i tradycji, którą przekazujemy naszym wychowankom. W tym roku jest u nas jeszcze bardziej bytomsko – uśmiecha się pani Katarzyna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS