Czy można napisać niewidoczną wiadomość? Jakich materiałów użyć by tajne informacje dotarły do wybranego nadawcy? I co zrobić by utajniony przekaz został prawidłowo odczytany?
Odpowiedzi na te tajemnicze pytania poznali w ubiegłą sobotę studenci Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle podczas pierwszego wykładu DUT rozpoczynającego semestr zimowy 2023/24.
Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Filii Jasło.
W ubiegłą sobotę – 4 listopada, łącznie 160 osób rozpoczęło semestr pierwszym wykładem, który przeniósł dzieci w magiczny świat chemii, zgłębiając przy tym jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic średniowiecza – sztuki pisania niewidocznych, tajnych informacji.
Podczas pierwszego wykładu mali studenci przenieśli się w świat Harrego Poterra – czy rzeczywiście pamiętnik, który znalazł Harry miał niezapisane kartki? Uczestnicy DUTu poznali sekretną wiedzę, która pozwoliła im poznać sposób zapisywania niewidocznych dla oka informacji oraz ich odczytywania.
Dowiedzieli się czym jest tajemniczy atrament poznając chemiczne właściwości różnych substancji oraz nieoczywiste ich zastosowanie. Chętnych do szyfrowania wiadomości nie brakowało, a sam wykład poprowadziła dr Małgorzata Krzeczkowska, która na co dzień pracuje ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, choć wydawać by się mogło, że przyjechała do Jasła prosto z Hogwartu…
Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Dębicy i Zarszynie. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład odbył się także w oddziale głównym – w Rzeszowie, gdzie studenci poznawali swój wewnętrzny mikrokosmos, doświadczając wszelkimi zmysłami anatomii.
W semestrze zimowym DUT w Jaśle, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach).
Wszystkie wykłady odbywają się w Generatorze Nauki, natomiast warsztaty prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób. Warto dodać, że projekt jest całkowicie bezpłatny dla uczestników i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Przedsięwzięcie i realizację wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, JAFAR oraz Partnerzy Główni: Gmina Skołyszyn, Gmina Tarnowiec, CHEMFOR, ERKO, HABYS, KS, PRDM, STALMET.
(Dziecięcy Uniwersytet Techniczny)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS