A A+ A++

Słynny Casanova stosował zabezpieczenie przed niechcianą ciążą

Naturalne wywary, korzenne eliksiry, odpowiednio przygotowane fekalia… środki antykoncepcyjne używane przez naszych prapraprzodków z czasów starożytności bywały szokujące. Choć niekiedy naprawdę skuteczne.


Średniowieczne metody na pokusę

Przykazania i zasady, dogmaty wiary, określona moralność i pobożność. Średniowieczna filozofia mogła wpływać na sposób myślenia o erotycznej strefie ludzkiego życia, jednak w praktyce wykorzystywano również sposoby fizycznej antykoncepcji. Mimo tego, że w wiekach średnich działania mające na celu uniknięcie ciąży były uznawane przez kościół za wysoce niemoralne.

Kobiety stosowały przez to stosunek przerywany, który był skuteczny, choć ryzykowny. Przyjęło się również, aby w pochwie umieszczać korzeń lilii oraz ruty. Roślina wywodząca się ze wschodniej Europy (zwłaszcza bałkańskich terenów) miała powstrzymać zapłodnienie, aczkolwiek niektóre niewiasty wierzyły, że zapach ruty dodatkowo wabi adoratorów. Podobno kobiety, które chciały wyjść za mąż, nosiły wianki przystrojone tym surowcem zielarskim.

W średniowieczu również starano się zabezpieczać przed niechcianą ciążą. Niektóre metody były jednak… szokujące!

W średniowieczu znano i praktykowano również bardziej inwazyjne środki antykoncepcyjne. Przykładowo kobiety miały połykać żywe osy, aby tylko uchronić się przed zajściem w ciążę. W niektórych księstwach na terenie dzisiejszych Niemiec, praktykowano używanie krążków z pszczelego wosku. Mężczyznom zalecano z kolei picie wywarów ze zmielonych jąder zwierząt hodowlanych, najczęściej muła bądź byka, a także próbowanie nalewek ziołowych, choćby z mięty czy jałowca. Metody stanowiące dodatkowy kontrast do poświęcenia kobiet, dla których zajście w ciąże łączyło się z ryzykiem nie tylko na zdrowiu. Bo najczęstszą przyczyną zgonów wśród przedstawicielek płci pięknej była właśnie ciąża. Życie mogło przynosić radość, ale też śmiertelne zagrożenie.

Daleki Wschód i tajemnice ludzkie ciała

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrożej na basenie
Następny artykułW 2019 roku eksport LNG wzrósł o ponad 60 proc.