A A+ A++

Eksperci nie mają wątpliwości, że SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, są skuteczną terapią depresji. Coraz częściej mówi się jednak o substancji, która wykazuje podobne działanie, oferując przy tym pewną wartość dodaną.

“Magiczne grzybki” z powodzeniem leczą depresję i poprawiają jakość życia chorych
/123RF/PICSEL

Jak dowiadujemy się z nowych badań, których wyniki zaprezentowano podczas tegorocznego Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP) w Mediolanie i opublikowano w czasopiśmie The Lancet eClinicalMedicine, psylocybina oraz leki SSRI wykazują podobne działanie zmniejszające objawy depresji, ale “magiczne grzybki” zapewniają dodatkowo istotną poprawę jakości życia chorujących. 

Już w 2021 roku mogliśmy przeczytać o pierwszych badaniach porównujących dwa zupełnie różne sposoby leczenia depresji, tj. powszechnie przepisywany antydepresant o nazwie escitalopram (sprzedawany jako Lexapro) oraz psylocybinę, składnik psychoaktywny występujący w grzybach halucynogennych. Naukowcy z Centrum Badań nad Psychodelikami w Imperial College London przeprowadzili niedawno badanie uzupełniające, mające na celu ocenę długoterminowych efektów obu terapii w kontekście depresji oraz jakości życia.

SSRI działa, ale ma skutki uboczne

Dodaje też, że podczas gdy we wcześniejszych badaniach stwierdzili, że po sześciu tygodniach obie terapie prowadziły do porównywalnej poprawy w łagodzeniu objawów depresji, jak smutek i negatywne emocje, to w nowym dowiedzieli się też, że psylocybina przewyższa escitalopram pod względem kilku kluczowych miar dobrostanu, jak poczucie sensu życia, funkcjonowanie w pracy i relacje społeczne.

Co więcej, chociaż escitalopram, podobnie jak inne leki SSRI, jest skuteczny w leczeniu objawów depresji, może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, jak nadmierne pocenie się, problemy żołądkowe, suchość w ustach oraz problemy natury seksualnej, w tym obniżone libido, trudności z osiągnięciem orgazmu lub problemy z erekcją. Szacuje się również, że dla około 30 proc. pacjentów SSRI nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Magiczne grzybki lepsze w depresji?

W pierwotnym badaniu wzięło udział 59 uczestników z umiarkowaną lub ciężką depresją, którzy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup terapeutycznych. Jedna grupa otrzymała dwie sesje z dużą dawką psylocybiny (25 mg) i towarzyszącym wsparciem terapeuty. Druga przyjmowała codziennie escitalopram (10 mg przez trzy tygodnie, następnie 20 mg przez kol … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUWAGA ! To tylko ćwiczenie z zakresu zarządzania kryzysowego
Następny artykułSkyranger 35 powraca na Leopar­dzie 1