A A+ A++

LISZNA / PODKARPACIE. Noc Świętojańska zwana też „Nocą Kupały” lub po prostu „Sobótką”, to starodawne święto, które w Polsce obchodzone jest w noc z 23 na 24 czerwca. Dawniej wierzono, że czas letniego przesilenia, to okres działań negatywnych, nieczystych sił, zmaganie się dobra ze złem. Aby tradycji stało się zadość, 29 czerwca 2024 roku w Lisznej nad Sanem odbyła się pierwsza oficjalna Noc Świętojańska w Gminie Sanok!

Wydarzenie, które przyciągnęło liczne grono mieszkańców naszej gminy i nie tylko, zorganizowane zostało na cześć najkrótszej nocy w roku. Liczne atrakcje przeniosły uczestników w świat ludowych tradycji i magii.

Wydarzenie rozpoczął występ Kapeli LISZNIANIE, która bawiła zebranych w rytm znanych, ludowych utworów. Nie zabrakło życzeń i głośnego „sto lat” od zespołu dla wszystkich Pawłów i Piotrów z okazji imienin. O godz. 19:00 scenę przejęli POGWIZDANI z Łącka. Ich energetyczna muzyka sprawiła, że publiczność ruszyła pod scenę do wspólnej zabawy i śpiewu. Nie obyło się bez bisów! Tego dnia oprócz scenicznych występów, na uczestników czekało także mnóstwo dodatkowych atrakcji. Panie z KGW LISZNA zadbały o podniebienia przygotowując smaczne, tradycyjne potrawy i ciasta. Leśnicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Brzozów przygotowali stoisko edukacyjno-informacyjne z licznymi zagadkami na temat ochrony przyrody oraz lokalnej fauny i flory. Strażacy – Ochotnicy OSP Liszna i OSP Bykowce nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem uczestników, ale zapewnili też atrakcje najmłodszym. Dzieci miały okazję zapoznać się z wyposażeniem strażackim, wsiąść za kierownicę wozu czy założyć prawdziwy strażacki kask. Stoisko z dmuchańcami, zabawkami i popcornem zapewniło im dodatkową zabawę przez cały wieczór.

W noc Kupały nie mogło zabraknąć oczywiście tradycyjnych warsztatów wicia wianków! Pod profesjonalnym okiem pani Eweliny Matusiak-Wyderka każdy mógł stworzyć swój własny, niepowtarzalny wianek z kwiatów i ziół, które później wypuszczano na wodę. Kulminacyjnym momentem wieczoru był spektakularny pokaz Teatru Ognia AURORA, w trakcie którego zapłonęła watra – ogromne ognisko przygotowane przez sołtysa Piotra Barana wspólnie z mieszkańcami miejscowości. Przy ognisku i muzyce uczestnicy imprezy wspólnie bawili się do późnych godzin nocnych, a najwytrwalsi nawet do rana.

UG Sanok

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkontrolowali 1705 pojazdów. Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”
Następny artykułSCT w Krakowie obejmie całe miasto. Radni nie zastosują się do wyroku sądu