A A+ A++
Macron, Scholz i Draghi przybyli do Kijowa. Odwiedzili Irpień
fot. VIACHESLAV RATYNSKYI / / Reuters

Na kijowskim dworcu Macron został powitany przez ambasadora Francji na Ukrainie Etienne’a de Poncins oraz ukraińskiego ministra ds. europejskich. Na pokładzie tego samego pociągu jadącego przez Polskę towarzyszyli prezydentowi Francji kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz premier Włoch Mario Draghi – informuje biuro Macrona.

W wtorek Macron przebywał w Rumunii, w natomiast środę odwiedził Mołdawię.

Macron odwiedził już Kijów 8 lutego po wcześniejszym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Francuskie media podkreślają, że stosunki między Macronem a Zełeńskim bywały napięte od początku wojny z Rosją, m.in. z powodu odmowy nazwania „ludobójstwem” zbrodni rosyjskich popełnianych na Ukrainie.

„Myślę, że jesteśmy w momencie, gdy my, Unia Europejska, musimy wysłać wyraźne sygnały polityczne Ukrainie i narodowi ukraińskiemu w kontekście, w którym od kilku miesięcy bohatersko stawiają opór” – powiedział Macron w środę, pytany o możliwy wyjazd do Kijowa, którego Pałac Elizejski nie potwierdzał do ostatniego momentu.

Doradca szefa MSW: Macron, Scholz i Draghi wiozą nam status kandydata do UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi, którzy rozpoczęli w czwartek wizytę w Kijowie, “przywiozą” Ukrainie status państwa kandydującego do UE – ocenił doradca ukraińskiego MSW Wiktor Adrusiw, cytowany przez portal informacyjny RBK.

“Z moich informacji wynika, że Macron, Scholz i Draghi wiozą nam status kandydata do UE. I… prośbę o powrót do procesu negocjacyjnego w Putinem” – oświadczył Andrusiw.

Wicepremier nie oczekuje „świetlanych obwieszczeń” w czasie wizyty Scholza, Macrona i Draghiego

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła, że nie oczekuje „świetlanych obwieszczeń” w czasie wizyty przywódców Niemiec, Francji i Włoch w Kijowie, ale samą wizytę określiła jako „historyczne spotkanie” – przekazała w czwartek stacja CNN.

„Nie jestem pewna, czy po spotkaniu będą świetlane obwieszczenia, ale niezależnie od tego, jak ono się skończy, będzie to historyczne spotkanie, które może doprowadzić albo do silniejszej Europy, albo do silniejszej Ukrainy” – powiedziała Wereszczuk.

„To, że trzech europejskich przywódców przybyło na Ukrainę w samym środku totalnej wojny, jest wspaniałym sygnałem, który wzmacnia Ukrainę i Europę” – dodała w rozmowie z dziennikarzami na peronie kolejowym, na którym powitała zachodnich przywódców.

Wicepremier Ukrainy powiedziała, że są „dwa ważne pytania”, jakie należy im zadać: „Jak zakończyć wojnę i jak rozpocząć nowy rozdział dla Ukrainy w Unii Europejskiej” – przekazała CNN.

Rau: Ukraina sama powinna decydować, kiedy rozpocząć rozmowy z Rosją

Wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją – powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau, komentując słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, nawołującego do rozmów ukraińsko-rosyjskich.

Przebywający w Tiranie szef polskiego MSZ, a zarazem przewodniczący OBWE Zbigniew Rau, był pytany o odbywającą się w czwartek wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Włoch Mario Draghiego w Kijowie.

“Bez wątpienia należy wyrazić satysfakcję, że w czwartym miesiącu wojny ci panowie ustalili wspólną agendę i udali się do Kijowa, to w relacjach z Ukrainą jest bardzo cenne” – powiedział.

“To czego należy oczekiwać od nich, to ja bym zostawił stronie ukraińskiej, bo ona doskonale wie, czego potrzebuje, przede wszystkim jednoznacznego wsparcia politycznego, ale także materialnego, szczególnie w kategoriach ciężkiego sprzętu, który jest szczególnie potrzebny na Ukrainie” – dodał.

Pytany, czy wizyta nie odbywa się za późno Rau przyznał, że “wiele głów państw i rządów było tam tuż po rozpoczęciu wojny”. “Poczekajmy na rezultaty tej wizyty” – zaznaczył.

Pytany przez PAP o komentarz do słów prezydenta Macrona, że ukraiński prezydent powinien rozpocząć negocjacje z Władimirem Putinem, szef MSZ zwrócił uwagę, że Ukraina od 4 miesięcy, kosztem wielu wyrzeczeń i krwi swoich obywateli prowadzi wojnę z dużo silniejszym agresorem. “W związku z tym, to kiedy ona rozpocznie negocjacje, na jakich warunkach, czego będą dotyczyć, to bezwzględnie należy zostawić Ukrainie” – powiedział Rau.

(PAP) pś/ wni/ agz/

Premier Włoch do Ukraińców: Świat jest po waszej stronie

“Świat jest po waszej stronie”- powiedział przedstawicielom władz Irpienia na Ukrainie premier Włoch Mario Draghi stojąc przed zbombardowanymi przez Rosjan budynkami.

Ansa podała, że po wizycie w Irpieniu, gdzie w marcu doszło do gwałtownego ataku sił rosyjskich na cywilne cele, Draghi, Macron i Scholz spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Około godziny 14 czasu polskiego przewidziana jest konferencja prasowa przywódców.

Macron, Scholz, Draghi i Iohannis odwiedzili Irpień, na przedmieściach ukraińskiej stolicy

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanlcerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis, którzy przebywają w czwartek z wizytą na Ukrainie, odwiedzili miasto Irpień – północno-zachodnie przedmieście Kijowa.

Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

Czterej europejscy przywódcy zostali oprowadzeni po ruinach przez pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej Ołeksija Czernyszowa – podała agencja informacyjna dpa.

Ambasador Ukrainy w Niemczech: mamy nadzieję, że wizyta Scholza będzie miała nie tylko znaczenie symboliczne

Ukraińcy mają nadzieję, że wizyta kanclerza Olafa Scholza “będzie miała nie tylko znaczenie symboliczne, ale i przełomowe” – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w czwartek w internetowym wydaniu gazety “Rheinische Post”. Pomoc wojskowa Niemiec musi zostać podniesiona “na nowy jakościowo poziom” – podkreślił.

Jest “bardzo ważne, aby szef niemieckiego rządu zobaczył na własne oczy zniszczenia spowodowane rosyjską agresją, porozmawiał z ofiarami wojny” – powiedział Melnyk.

Scholz musi dostrzec “pilną potrzebę udzielenia Ukrainie znacznie silniejszego i szerszego wsparcia w postaci broni ciężkiej”. Kijów oczekuje przede wszystkim, że Scholz da wreszcie zielone światło dla potrzebnych 88 czołgów Leopard 1 i 100 bojowych wozów piechoty Marder, które (firma) Rheinmetall może dostarczyć natychmiast, powiedział Melnyk.

“Wzywamy również Olafa Scholza do uwolnienia ciężkiej broni z zasobów Bundeswehry, które nie zmniejszy zdolności obronnych Republiki Federalnej” – powiedział Melnyk. “Nic nie stoi na przeszkodzie, by Niemcy udostępniły armii ukraińskiej znaczną część własnych 800 transporterów opancerzonych Fuchs, 325 czołgów Leopard 2 czy 380 Marderów w celu zmiażdżenia wojsk rosyjskich”.

(PAP) bml/wr/

Kanclerz RFN mówił w Irpieniu o bezsensownej przemocy i brutalności rosyjskiej wojny

Szef niemieckiego rządu cytowany przez agencje dpa, zwrócił uwagę, że całe miasto zostało zniszczone, choć nie było w nim celów wojskowych.

“To dużo mówi o brutalności rosyjskiej agresji, której celem jest po prostu zniszczenie i podbój” – oświadczył Scholz, dodając, że Irpień jest bardzo ważnym sygnałem, że coś trzeba zrobić.

“To straszna wojna. Rosja prowadzi ją z ogromną brutalnością, nie zwracając uwagi na ludzkie życie. To musi się wreszcie skończyć” – podkreślił.

Macron w Irpieniu: Tu popełniono zbrodnie wojenne

To bohaterskie miasto, naznaczone piętnem barbarzyństwa” /…/ „Tu popełniono zbrodnie wojenne, dokonano masakry” – powiedział dziennikarzom w czwartek podczas wizyty w Irpieniu prezydent Emanuel Macron.

„Francja od pierwszego dnia stoi po stronie Ukrainy” – zapewnił prezydent Macron, pytany przez dziennikarzy o swoje wcześniejsze słowa, aby “nie upokarzać Rosji”.

Prezydent Francji zapewnił, że Europa i Europejczycy pomogą Ukrainie odbudować kraj ze zniszczeń wojennych.

Macron pogratulował również Ukraińcom ich „heroizmu w obronie ojczyzny”

Prezydent przypomniał, że Francja dostarcza broń na Ukrainę, a jej żandarmi i eksperci wspierają władze ukraińskie w dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych.

(PAP) ksta/ anb/ wr/  sw/ asc/ 

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOK Gniezno: KFA 2022
Następny artykułRoad To Purgatory – koncert w Tawernie