A A+ A++

Liczącą około 500 lat skarłowaciała sosna reliktowa na szczycie Sokolicy w Pieninach została ponownie uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku – poinformowali przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) na stronie internetowej parku. Drzewo będące symbolem Pienin ma już tylko jedną gałązkę.

We wrześniu 2018 r. sosna z Sokolicy została po raz pierwszy poważnie uszkodzona przez silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej. Przyrodnicy ocenili, że drzewo zostało ponownie poważnie uszkodzone najprawdopodobniej na początku stycznia przez silny podmuch wiatru.

“Odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa” – brzmi komunikat na stronie internetowej PPN.

W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź…

Opublikowany przez Pieniński Park Narodowy Wtorek, 5 stycznia 2021

Symbol Pienin

Reliktowa sosna z Sokolicy jest obiektem podziwianym przez rzesze turystów. Widnieje na niemal każdej widokówce z Pienin. Obok Trzech Koron i przełomu Dunajca to sztandarowy symbol Pienin.

ZOBACZ: Spłonął 500-letni “Dąb Rzeczypospolitej”. To prawdopodobnie podpalenie

Sosny reliktowe są bardzo rzadkie. Rosną również poniżej szczytu Sokolicy, a wiek najstarszej szacuje się na około 550 lat. Fenomen tych drzew polega na tym, że ich roczne przyrosty są bardzo niewielkie, a gałęzie skręcają się w charakterystyczny sposób.

Odłamana w 2018 r. gałąź została poddana baniom dendrologicznym i po konserwacji ostatecznie znalazła się na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

ac/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedsiębiorcy czekają na przepisy o fundacjach rodzinnych
Następny artykułCOVID-19: zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach