A A+ A++

Znakomita i śmiała powieść,a przy tym przejmujące moralne przypomnienie niebezpieczeństw, którym wciąż stawiamy czoło.

Benito Mussolini – były przywódca doby faszyzmu, który bardziej niż ktokolwiek inny naznaczył krwią nowożytną historię Włoch.

Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem, ma też świadomość, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją. Autor, opowiadając o faszyzmie „od środka”, budzi w społeczeństwie fakty, które usunięto już ze zbiorowej pamięci. Książka stanowi monumentalny opis sześcioletniej drogi Mussoliniego do objęcia władzy.

Jest jak dzikie zwierzę – potrafi przeczuć, jakie czasy nadchodzą. Nieprzeciętna intuicja podsuwa mu obraz Italii wyczerpanej, zmęczonej rządzącą kastą, demokracją w stanie agonii, polityką zachowawczą i nieskuteczną. Gromadzi wokół siebie degeneratów, podpalaczy i zwykłych bandziorów, a także ludzi przyzwoitych, lecz łatwowiernych, podatnych na manipulację i zdolnych do okrucieństwa. W raporcie Służb Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 1919 roku określono go jako człowieka inteligentnego, odważnego i niepospolicie ambitnego, ale także impulsywnego i targanego emocjami; wspomniano też o jego silnej – pomimo przewlekłego syfilisu – budowie fizycznej, o skłonności do wzruszeń oraz łatwości, z jaką zyskiwał sobie sympatię ludzi.

Opinie są entuzjastyczne

M. Syn stulecia to wielka powieść przed-stawiająca dawną historię w zupełnie nowy sposób. Klasyk.

„Corriere della Sera”

Scurati osiągnął w tej powieści artystyczną dojrzałość autora, który wreszcie spojrzał w oczy własnemu demonowi i odważył się nazwać go po imieniu: Mussolini, symbol naszej porażki.
„La Lettura”

Takiej powieści o faszyzmie nikt jeszcze nie napisał.

„Il Venerdì di Repubblica”

Scuratiemu udało się postawić Mussolinie-go oraz krytyków przed twardą, dobrze udokumentowaną prawdą.

„Panorama”

Prowokuje do dyskusji politycznej i rewizji stosunków między liderem a tłumem. Sądzę, że każdy powinien przeczytać tę powieść. My, historycy, możemy się od Scu-ratiego wiele nauczyć.

David Bidussa

Arcydzieło. To jedna z tych powieści, któ-rych przeznaczeniem jest trafić do kanonu literatury.

„La Provincia”

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem inspirowanym książką: Inspiracja dla Hitlera – co doprowadziło do triumfu faszyzmu we Włoszech?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSceny we Włoszech jak z apokalipsy
Następny artykułBezpłatne porady prawne w biurze pani poseł