A A+ A++

Na koniec pierwszego kwartału 2021 firma Knight Frank opublikowała Global Residential Cities Index (GRCI), czyli indeks śledzący ceny najdroższych nieruchomości na świecie w 46 miastach. W niemal 70 proc. z nich ceny nieruchomości premium wzrosły lub zostały stabilne.  Najszybciej w Azji.

Autor: Housemarket.pl 06 maja 2021 10:53

  • Na koniec I kw. 2021 roku ceny luksusowych nieruchomości w 46 największych miastach na świecie wzrosły o 4,6 proc. w stosunku r/r.
  • Shenzhen to miasto, które odnotowało najwyższy wzrost cen nieruchomości luksusowych, bo o 19 proc.
  • Jedenaście miast zanotowało dwucyfrowy wzrost cen.
  • W 67 proc. miast ceny pozostały stabilne lub wzrosły.

Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych (rekordowo niskie w niektórych krajach), mała podaż oraz zwiększony popyt po odmrażaniu gospodarek w większości państw doprowadziły do wzrostu cen luksusowych nieruchomości na koniec I kw. 2021 o 4,6 proc. w ujęciu r/r.

Trzy chińskie miasta – Shenzhen (+ 19 proc.), Szanghaj (+ 16 proc.) i Kanton (+ 16 proc.) – są liderem zestawienia w tym kwartale w ślad za poprawiającymi się nastrojami gospodarczymi w tym kraju i zwiększonymi inwestycjami rządowymi na obszarze Greater Bay. Entuzjazmu kupujących nie ostudziły nawet nowe obostrzenia ogłoszone w Chinach w styczniu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Vancouver i Seul (oba miasta +15 proc.) zamykają pierwszą piątkę w zestawieniu miast notujących najwyższy wzrost cen nieruchomości luksusowych. Apetyt kupujących pozostaje na bardzo wysokim poziomie – w 2020 roku sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych w całej aglomeracji Vancouver wzrosła o 22 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Jednakże ceny nie rosną wszędzie. Wybrane światowe metropolie, Nowy Jork (-6 proc.), Dubaj (-4 proc.), Londyn (-4 proc.), Paryż (-4 proc.) i Hong Kong (-3 proc.) notują spadki cen. Na przyczyny tych spadków złożyło się wiele czynników – długość lockdown’u w poszczególnych miastach, wzrost podaży oraz rosnące podatków.

– W większości przypadków spodziewamy się, że w drugiej połowie 2021 roku ceny zaczną rosnąć wraz z poluzowaniem obostrzeń w globalnym przemieszczaniu się, co wpłynie na podniesienie pewności inwestycyjnej kupujących – czytamy w informacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rząd w podróży bez kompasu”. Brukseli to może nie przeszkadzać, ale dla nas to duży problem
Następny artykułPoznań: Teatr Wielki w Poznaniu nominowany do International Opera Awards