Powstały w 1866 roku budynek dworca PKP w Łukowie zostanie poddany generalnemu remontowi. W pierwszym kwartale 2023 roku ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. We wrześniu 2024 roku inwestycja ma zostać zakończona, a w budynku dworca ma powstać sala widowiskowa na potrzeby Łukowskiego Ośrodka Kultury.
Podczas wtorkowego spotkania, członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski zapowiedział, że teraz opracowany zostanie projekt technologii sceny, który stanie się integralną częścią dokumentacji projektowej niezbędnej do rozpoczęcia przebudowy dworca. Po jej opracowaniu, wiosną 2023 roku, planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych modernizacji dworca w Łukowie. Jak zapowiedział na spotkaniu członek zarządu Krzysztof Golubiewski w ramach inwestycji przebudowane zostanie również dojście do peronów.
W komunikacie prasowym wydanym przez PKP S.A. po spotkaniu w Łukowie, czytamy:
Inwestycja będzie miała kompleksowy charakter. Obejmie ona pochodzący z 1866 roku, a następnie przebudowany po wojnie w latach 1919-21 budynek wraz z jego najbliższym otoczeniem. Renowację przejdzie elewacja dworca. Zostanie ona pomalowana na jasnoszary kolor, natomiast detale, m.in. kolumny jońskie, portyk wejściowy, maszkarony czy gzymsy, będą koloru czystej bieli. Jasna kolorystyka elewacji będzie doskonale współgrała z odtworzonymi na wzór historycznych drzwiami i oknami w kolorze ciemnobrązowym i z dachem pokrytym blachą miedzianą. Renowację przejdą również schody przed wejściem głównym. Na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych zostaną umieszczone podświetlane napisy „Łuków” wykonane z liter przestrzennych. Na elewacji dworca, od strony peronów, zostanie odtworzony historyczny zegara z dwoma tarczami. Bryłę budynku dworca podkreśli nowa iluminacja nocna.
Holowi dworca zostanie przywrócony reprezentacyjny charakter. Wnętrze będzie prezentowało się nowocześnie (nowe oprawy oświetleniowe, podświetlany sufit), aczkolwiek zdecydowano się na wprowadzenie elementów nawiązujących do historii obiektu, tj. odtworzenie na wzór historycznych okien i drzwi, boazerii i posadzki ze wzorem w szachownicę. Z holu wydzielono osobną poczekalnię znajdującą się za szklanym przepierzeniem. Poza ławkami znajdzie się w niej niewielki kącik zabaw dla najmłodszych. Hol będzie wyposażony w gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz stację ładowania urządzeń mobilnych i kilka ławek. Przejdziemy z niego bezpośrednio do foyer sali widowiskowej, a także do dworcowych toalet. Na parterze przewidziano jeszcze niewielkie pomieszczenie na wynajem, z możliwością sprzedaży w nim biletów.
Przebudowa dworca w Łukowie to również inwestycja w komfort wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. W ramach modernizacji zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, a korzystanie z obiektu będzie wygodniejsze dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe budynku i jego otoczenia.
Dzięki inwestycji zostaną wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku oraz wpływające pozytywnie na bezpieczeństwo dworca i podróżnych. Dworzec zyska m.in. nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Poprzez wymianę okien i drzwi, a także dzięki wprowadzeniu kurtyn powietrznych ograniczone zostaną straty ciepła. Nad pracą urządzeń technicznych będzie czuwał system inteligentnego zarządzania budynkiem, który będzie jednocześnie odpowiedzialny za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zaprojektowano również nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoringu, kontroli dostępu i przeciwpożarowe.
Przebudowa dworca w Łukowie obejmie również jego najbliższe otoczenie. W projekcie zaplanowano zwiększenie powierzchni terenów zielonych i nowe nasadzenia przy budynku dworca oraz na granicy pomiędzy placem dworcowym i ulicą. Nowe będą również chodniki i nawierzchnia placu. Wzdłuż alei przylegającej do fasady zostaną wyznaczone miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi, a także niewielka strefa kiss&ride. Wzdłuż ulicy zaprojektowano postój taksówek. Specjalnie dla osób dojeżdżających rowerem, przy południowo-wschodniej elewacji dworca, powstaną dwie wiaty rowerowy, które pomieszczą łącznie około 60 jednośladów.
Przebudowa dworca w Łukowie jest realizowana w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.
W spotkaniu, które odbyło się w Łukowie uczestniczyli poseł Sławomir Skwarek, burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, wicestarosta łukowski Janusz Kozioł, radny wojewódzki Ryszard Szczygieł oraz szef gabinetu politycznego prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Michał Moskal. Obecni też byli przedstawiciele PKP S.A., na czele z członkiem zarządu Krzysztofem Golubiewskim.
>>> GALERIA ZDJĘĆ
zdjęcia: UM Łuków
AKup [ja]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS