A A+ A++

„Umiejętności w sektorze kosmicznym” to licząca kilkadziesiąt stron analiza wyników ankiet skierowanych do dwóch osobnych grup docelowych – wybranych przedstawicieli polskiego przemysłu kosmicznego oraz aspirujących profesjonalistów i studentów myślących o karierze w branży. Reprezentantów przemysłu poproszono o opinię na temat studentów i młodych profesjonalistów – ci drudzy natomiast (młodzi, aspirujący inżynierowie) zostali poproszeni w ankiecie o dokonanie samooceny.

Uzyskane w ten sposób wyniki ankiety to efekt pracy personelu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Jak wskazano w treści uzasadnienia PAK, agencja podjęła działania związane z niniejszym badaniem “realizując swoje ustawowe zobowiązania”. Równolegle do badań rozpoczęła prace w konsorcjum międzynarodowym i proces przygotowania wniosku do Sojuszu na Rzecz Umiejętności Erasmus+, co określono jako dodatkowy bodziec do przeprowadzenia badań ankietowych.

Ankieta badawcza została przygotowana w 2018 roku i dodatkowo zaktualizowana już w roku kolejnym. Respondenci byli proszeni o jej wypełnienie w grudniu i styczniu 2018/2019 oraz w tych samych miesiącach rok później. Informacja o ankiecie i jej formularz były rozsyłane drogą mailową przez POLSA oraz PSPA – była też przekazana partnerom aplikacji do Erasmus+ z prośbą o rozpowszechnienie. Oprócz tego materiał udostępniono w mediach społecznościowych.

Ankietowanym zadawano pytania o przygotowanie merytoryczne młodych pracowników, ich silne i słabsze strony, brakujące kompetencje, a także umiejętności nabyte podczas studiów czy rodzaj dotychczasowego doświadczenia w pracy w sektorze kosmicznym. Wśród rozpatrywanych zagadnień były również zainteresowania dotyczące konkretnych gałęzi działalności sektorowej, kwestie udziału w projektach i zarządzania nimi, kryteria wyboru pracy i inne. W materiale zawarto również wnioski podsumowujące analizę i bazujące na nich wskazówki dla osób zainteresowanych rozwojem zawodowym w tym kierunku.

Z kompletnym opracowaniem można zapoznać się na stronie internetowej PAK.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowoczesna szkoła z tradycjami. Dzień otwarty w Mokoszynie
Następny artykułNBA. Jerry Sloan nie żyje