A A+ A++

Liczba wyświetleń: 247

W świecie zdominowanym przez smartfony i technologie cyfrowe może zaskoczyć fakt, że ludzie nadal cenią sobie bezpośrednie interakcje. Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Franklin College of Arts and Sciences na Uniwersytecie Georgia wykazało, że uczestnicy na ogół bardziej lubili interakcję z nieznajomym niż przeglądanie telefonu lub siedzenie samotnie.

Główna autorka i doktorantka Christina Leckfor wyjaśniła motywację badania: „Kiedy ludzie znajdują się w prawdziwym świecie, mają do wyboru różne opcje. Chcieliśmy uzyskać wgląd w to, jak ludzie oceniają te opcje, zarówno pod względem tego, czego spodziewają się czuć, a także pod względem tego, jak faktycznie się czują po wykonaniu tych czynności”.

Aby zbadać te spostrzeżenia, naukowcy podzielili uczestników badania na cztery grupy. Dwie grupy przewidywały, jak będą się czuć w związku z różnymi czynnościami, natomiast dwie pozostałe grupy wykonywały przydzielone im zadania. Następnie wszystkie grupy poproszono o uszeregowanie opcji od najbardziej do najmniej przyjemnej. Dodatkowo w skali od 0 do 100 uczestnicy oceniali prawdopodobieństwo przeżycia pozytywnych lub negatywnych emocji podczas każdego zadania.

Wbrew oczekiwaniom uczestnicy dokładnie przewidzieli poziom przyjemności z każdej aktywności. Najwyżej oceniane pod względem pozytywnego znaczenia emocjonalnego są rozmowy z nieznajomymi, a następnie korzystanie ze smartfona i siedzenie samotnie. Jednak wprowadzając dodatkowe opcje, takie jak oglądanie filmów, przeglądanie mediów społecznościowych czy wysyłanie wiadomości tekstowych, uczestnicy przedkładali oglądanie filmów nad rozmowę.

Ciekawym wnioskiem z badania było to, że pomimo poprawy nastroju po rozmowie z nieznajomym, uczestnicy nadal przedkładali pisanie SMS-ów nad rozmowę. Sugeruje to, że ludzie nie zawsze dostrzegają potencjalne korzyści płynące z komunikacji twarzą w twarz i nie zawsze traktują te informacje priorytetowo. Podkreśla to również fakt, że samo postrzeganie czegoś jako przyjemnego nie zawsze prowadzi do chęci zaangażowania się w tę aktywność.

Zbadano także wpływ emocjonalny tych zadań. Rozmowy z nieznajomymi spowodowały znaczny wzrost pozytywnych emocji, średnio o 5 punktów w 100-punktowej skali. Oglądanie filmów spowodowało mniejszy wzrost – 2,4 punktu, a wysyłanie SMS-ów spowodowało spadek pozytywnych emocji.

Badanie to rzuca światło na to, że ludzie wolą interakcje społeczne od interakcji cyfrowych. Pomimo powszechnego stosowania smartfonów i pokusy korzystania z treści cyfrowych, komunikacja twarzą w twarz nadal wydaje się zajmować szczególne miejsce w sercach ludzi. Lecfort podsumował: „Byliśmy zaskoczeni, że chociaż uczestnicy badania zgłaszali poprawę nastroju po rozmowie z nieznajomym, to nadal przedkładali pisanie SMS-ów nad rozmowę z nieznajomym. Może to oznaczać, że ludzie nie zawsze są świadomi potencjalnych korzyści płynących z rozmowy lub nie dają pierwszeństwa do tej informacji”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Internauci

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLXVII Sesja Rady Miasta Zamość
Następny artykułMała wytwórnia wyrobów akcyzowych