Urodzony 29 kwietnia 1946 roku pod Szczecinem Wolszczan był od młodości zafascynowany astronomią. Starał się samodzielnie poznawać tajemnice astronomii i obserwować księżyce Jowisza, było to zasługą jego ojca, który opowiadał mu w dzieciństwie historie związane z gwiazdozbiorami. Jego ojciec Jeży Wolszczan w latach 50 zaczął wykładać ekonomię na Politechnice Szczecińskiej. Dlatego wraz z rodziną przeprowadził się z rodzinnego Szczecinka do Szczecina.
Aleksander Wolszczan po ukończeniu liceum zaczął studiować na uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia w 1969, a w 1975 obronił doktorat z Fizyki. Wolszczan jako młody doktor pracował w Centrum Astronomicznym PAN.
Na początku stanu wojennego wyjechał z Polski do RFN, a stamtąd do USA. Po wyjeździe zaczął pracować w Cornell University i Princeton University, gdzie miał możliwość pracowania na największym w tamtym czasie radioteleskopie. Wolszczan w 1990 odkrył pulsara i krążące wokół niego egzoplanety. Praca napisana na podstawie tych badań przyniosła mu w 1995 habilitacje, a w 1998 tytuł profesora.
Pulsara PSR B1257+12 profesor Wolszczan odkrył w Obserwatorium Arecibo w Portoryko, ale jego największym odkryciem były dwie krążące wokół niego planety. Oszacował on wtedy ich masy na 3,4 i 2,8 mas Ziemi, a promienie ich orbit na 0,36 i 0,47 AU (AU – jednostka astronomiczna równa odległości między Ziemią a Słońcem). Swoje odkrycie Wolszczan ogłosił na zjeździe American Astronomical Society w Atlancie, a prace opublikował w 9 stycznia 1992. Prace Wolszczana sprawdzał szanowany radioastronom z Kanady Dale A. Frail. Nature uznało odkrycie Wolszczana za jedną z 15 fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki, a magazyn Astronomy umieścił to odkrycie na liście 25 największych odkryć astronomicznych wszech czasów.
“Odkrycie to jest uznawane za jedno z najważniejszych w historii współczesnej astronomii. Zapoczątkowało ono intensywny rozwój nowej dziedziny, jaką stało się badanie planet pozasłonecznych”
Tak to odkrycie komentuje wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Innym ważnym odkryciem profesora Wolszczana jest zaobserwowanie wybuchu i emisji fal radiowych z gwiazdy 2MASS J10475385+21242344 w 2012, w Arecibo Observatory. Jest to brązowy karzeł o temperaturze około 500 – 600℃, oddalony o 34 lata świetlne, znajdujący się w gwiazdozbiorze lwa. Zaobserwował on także najszybciej rotującego brązowego karła T6 WISEPC J112254.73+25521.5 w 2017 roku. Najprawdopodobniej jego czas obrotu wynosi zaledwie 17 minut.
Profesor Aleksander Wolszczan jest z pewnością jednym z najbardziej zasłużonych w dziedzinie astronomii naukowców na świecie. Obecnie pracuje i mieszka w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Jest niewątpliwie jednym z najlepszych astronomów polskiego pochodzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS