A A+ A++
15 wykonawców i 15 nagrodzonych – tym pięknym gestem jurorzy 23. Regionalnego Przegląd Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki” uhonorowali muzyków kultywujących bożonarodzeniowe tradycje regionu.

15 stycznia w kościele parafialnym w Pawłosiowie, tuż po mszy świętej, grupy śpiewacze z powiatów: lubaczowskiego, przeworskiego i jarosławskiego przybliżyły kolędy, pastorałki i kantyczki nawiązujące do niedawnych świąt.

– Oprócz tradycyjnych, pięknych tekstów wybrzmiały unikatowe, regionalne melodie – przekazywane z pokolenia na pokolenie, które nadawały przeglądowi wyjątkowego charakteru. Pojawiły się między innymi dawne, tradycyjne, ludowe pastorałki, kolędy apokryficzne czy kolędy życzące – relacjonuje Małgorzata Glesman, instruktor ds. upowszechniania i promocji kultury z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Wysoki poziom występów

Tego dnia zaprezentować swoje umiejętności mieli okazję nie tylko uczestnicy przeglądu. W świetlicy wiejskiej w Pawłosiowie z kolei im umilili czas: Monika Lechończak z zespołem „Wyśpiewani” z Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłosiowie.

Podczas gdy muzykanci wspólnie kolędowali przy akompaniamencie Kapeli Ludowej „Swojaki” z Pawłosiowa i Zespołu Folklorystycznego „Pawłosiowianie”, jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Kogo wyróżnić, gdy poziom występów był wysoki i wyrównany?

Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Katarzyna Ignas – etnograf oraz Bartosz Gałązka – folklorysta wybrnęli z tego pięknie – honorując wszystkie 15 grup.

Patronat honorowy nad imprezą objął starosta powiatu jarosławskiego Stanisław Kłopot, a organizatorami byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, wójt gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie.



Nagrody i wyróżnienia:

Komisja nie przyznała nagrody Grand Prix.

3 równorzędne I miejsca dla:

– Stowarzyszenia – Zespołu Pieśni Biesiadnej „Wierzbianie” z Wierzbnej, Zespołu Śpiewaczego „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa oraz Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa

5 równorzędnych II miejsc dla:

– Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” z Grzęski, Zespołu Śpiewaczego „Cantus” z Gorliczyny, Grupy Śpiewaczej „Galicjanki z Roztocza” z Narola, Zespołu Śpiewaczego „Stokrotki” z Cewkowa oraz Zespołu Folklorystycznego „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa

7 równorzędnych III miejsc dla:

– Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki, Zespołu Śpiewaczego z Kisielowa, Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, Zespołu Ludowego „Biesiada” z Tuczemp, Zespołu Śpiewaczego „Studzienczanki” ze Studziana, Zespołu Śpiewaczego „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic, Zespołu Śpiewaczego „Dębowianie” z Dębowa



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolitycy bez ogródek o Sikorskim:Uderza w polską rację stanu
Następny artykułZaskakujący finał studniówki w Ostrowie. Interweniować musiała policja!