A A+ A++

Angelika Ollik fot. UM Chojnice

Wczoraj (18.07.) zmarła Ludomiła Paczkowska, długoletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach, była radna miejska oraz powiatowa, a także społeczniczka zaangażowana w wiele inicjatyw. W osobistych słowach wspomina ją także burmistrz Chojnic.


W miniony czwartek (18.07.), po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 82 lat zmarła Ludomiła Paczkowska. Długoletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach, była radna miejska oraz powiatowa, a także społeczniczka zaangażowana w wiele inicjatyw. W osobistych słowach podczas konferencji prasowej wspominał ją także burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster. – To jest taka krótka biografia Ludomiły, czy Lucyny, bo tak też do niej mówiliśmy. Ja miałem okazję z nią współpracować kilkadziesiąt lat, całe moje “burmistrzowanie”, to ona się przez nie przewijała. Ostatnimi czasy już nie była radną powiatową i miejską, ale cyklicznie mnie odwiedzała w ratuszu i dużo rozmawialiśmy. Straciliśmy osobę bardzo ważną dla życia społeczno-gospodarczego miasta. Strata jest niepowetowana, wspominajmy miło i serdecznie Ludomiłę, bo ona na to zasługuje – mówił włodarz podczas dzisiejszego spotkania z mediami w ratuszu.

Ludomiła Paczkowska – nauczycielka, rzecznik praw dziecka, radna miejska i powiatu, pełnomocnik burmistrza Chojnic ds. kobiet i równości. Urodziła się 1 VIII 1943 roku w Stępuchowie pow. Wągrowiec, córka Feliksa i Kazimiery Fabiszak. Magister pedagogiki szkolnej i nauczyciel dyplomowany. Od 1 września 1966 r. pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach, następnie jako wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 3 (1978-83) i SP nr 1 (1983-85), od 1 września 1985 roku do przejścia na emeryturę 1 grudnia 2006 jako dyrektor SP nr 1. Od roku szkolnego 1996/97 wprowadziła  w kierowanej szkole nr 1 klasy integracyjne i była promotorem idei nauczania integracyjnego w rejonie delegatury Kuratorium Pomorskiego w Kościerzynie. Pracowała także jako pedagog szkolny w Akademickim LO. Pełniła liczne funkcje społeczne. Była działaczką TPD, członkiem zarządu Oddziału Powiatowego Towarzystwa Dzieci. Od 1992 roku była społecznym rzecznikiem praw dziecka w Chojnicach, a od 2001 r. ambasadorem – wolontariuszem ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Zorganizowała debatę i przygotowała raport o sytuacji dzieci krzywdzonych, publikowała artykuły na ten temat w informatorze policyjnym „Radar”. W 2007 r. reprezentowała powiat Chojnicki w organizowanym przez ZG TPD unijnym programie „Rzecznictwo i monitoring praw dziecka w 30 powiatach na terenie Polski”, uzyskując certyfikat w dziedzinie metodyki i organizacji pracy rzecznika praw dziecka. Uczestniczyła także w II edycji tegoż programu  w 2008 r. opracowała raport powiatowy dot. monitorowanych siedmiu instytucji. Od 1999 r. powołana przez prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na mediatora na terenie działania Sadu Okręgowego w Słupsku. Uhonorowana m.in. odznaką „Przyjaciel Dziecka”, Medalem KEN, Medalem im. Henryka Jordana, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie nagradzana , w tym nagrodami kuratora i ministra edukacji.  W 2020 r. decyzją mieszkańców uzyskała tytuł „Chojniczanka 100-lecia” w plebiscycie zorganizowanym przez Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 lipca, o godz. 12:00 na Cmentarzu Komunalnym.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwionetka z impetem uderzyła w ogrodzenie lotniska. Groźny wypadek pod Kołobrzegiem
Następny artykułZwierzę zdycha czy umiera? Prawniczka w kontrze do prof. Bralczyka