A A+ A++

Od września w szkołach w Lubuskiem będą dostępne szczepienia przeciwko HPV. Nie trzeba mieć skierowania ani recepty, aby się zaszczepić.

Prawie połowa szkół w Lubuskiem już oferuje szczepienia przeciwko HPV

Szczepienie przeciwko HPV w szkołach to naprawdę wygodne rozwiązanie dla rodziców. Dzięki temu nie muszą oni udawać się z dzieckiem do przychodni, bo wszystko załatwiają na miejscu – w szkole. Jedyne, czego potrzeba, to zgoda od rodzica lub opiekuna. Oczywiście, przed podaniem szczepionki, dziecko przechodzi krótką konsultację medyczną, która także odbywa się w szkole.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim wynika, że do programu szczepień dołączyło już 152 szkoły w regionie, z 335 objętych nadzorem. Do października prawie tysiąc dzieci zostało zaszczepionych przeciwko HPV w lubuskich szkołach.

Warto dodać, że szczepienie jest całkowicie bezpłatne, dobrowolne i nie wymaga skierowania. Z tej opcji mogą skorzystać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki w wieku 9-14 lat. Cały cykl szczepienia składa się z dwóch dawek podanych w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna: 30% podstawówek zgłosiło się na szczepienia przeciwko HPV

Dowolność wyboru miejsca szczepienia – szkoła czy przychodnia

Rodzice mają możliwość wyboru, gdzie ich dziecko dostanie szczepionkę przeciwko HPV – w szkole czy w przychodni. Jeśli zdecydują się na przychodnię, najłatwiej umówić wizytę przez internet, korzystając z konta pacjenta w aplikacji mojeIKP. Można też zadzwonić na infolinię pod numer 800-100-101, gdzie uzyskamy pomoc w umówieniu wizyty. Infolinia działa od 8:00 do 18:00. To proste i szybkie rozwiązanie, które daje rodzicom większą elastyczność.

Młodzież 14-18 lat też może się zaszczepić, ale na innych zasadach

Nastolatki w wieku 14-18 lat także mają możliwość zaszczepienia się przeciwko HPV. Mogą skorzystać z dwuwalentnej szczepionki, która jest dostępna na liście bezpłatnych leków. Jeśli rodzice lub opiekunowie chcą, aby ich dziecko otrzymało tę szczepionkę, muszą najpierw udać się do lekarza po receptę. Potem trzeba pójść do apteki, żeby odebrać szczepionkę, a sama szczepionka będzie podana w przychodni POZ.

Strach przed szczepionką przeciwko HPV wynika z niewiedzy?
Strach przed szczepionką przeciwko HPV wynika z niewiedzy?

Szczepienia przeciwko HPV dla dorosłych – zasady refundacji

Dorosłe osoby, które ukończyły 18. rok życia, także mogą skorzystać ze szczepienia przeciwko HPV. Jeśli zdecydują się na szczepionkę Cervarix, to mogą liczyć na 50% refundację. Oznacza to, że część kosztów pokrywa NFZ, a resztę trzeba zapłacić samemu.

Z kolei szczepionka dziewięciowalentna, która chroni przed większą liczbą typów wirusa, nie jest refundowana i trzeba ją w pełni opłacić samemu. Choć koszty mogą być wyższe, warto pomyśleć o szczepieniu, bo może ono chronić przed groźnymi chorobami związanymi z HPV.

Trzy tysiące szczepionek przeciwko HPV w łódzkich szkołach
Trzy tysiące szczepionek przeciwko HPV w łódzkich szkołach

Szczepienia przeciwko HPV to ochrona dla dzieci

Szczepienia przeciwko HPV to metoda ochrony przed groźnymi nowotworami, takimi jak rak szyjki macicy, nowotwór odbytu, sromu, pochwy, prącia, a także nowotwory głowy i szyi, w tym jamy ustnej i gardła.

Wirusy HPV są główną przyczyną tych chorób, ale poprzez szczepienie dzieci, możemy zapobiec ich wystąpieniu. 

Na całym świecie 125 krajów stosuje szczepionki przeciwko HPV w ramach profilaktyki nowotworów. Po 10 latach takich programów, odnotowano aż 90% spadek infekcji wirusem oraz zmniejszenie zachorowalności na brodawki płciowe o 90%. Co więcej, o 80% zmniejszyła się liczba poważnych patologii szyjki macicy. 

Nie tylko szczepienia HPV – co jeszcze może chronić przed rakiem szyjki macicy?
Nie tylko szczepienia HPV – co jeszcze może chronić przed rakiem szyjki macicy?

Optymistyczne wyniki szczepień w Lubuskiem – rośnie liczba zaszczepionych dzieci

Województwo lubuskie może być dumne z wyników programu szczepień przeciwko HPV. Od czerwca 2023 roku, zaszczepiło się już 12 560 dzieci i młodzieży w wieku 9-14 lat, co stanowi ponad 10% całej tej grupy wiekowej.

Wśród zaszczepionych, 8082 to dziewczynki, a 4479 to chłopcy. Największy odsetek zaszczepionych dzieci występuje wśród roczników 2010 i 2011, gdzie wynosi on odpowiednio 26,77% i 24,44%. To pokazuje rosnącą świadomość i zainteresowanie tym ważnym programem zdrowotnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułE-kontrole Strefy Płatnego Parkowania
Następny artykuł#ZnamTeNumery – prowokacyjna kampania Telewizji Puls i Komendy Głównej Policji. Dasz się nabrać?